Jak leczy się bąblowicę?

Po ilu latach od zarażenia bąblowica jest wyleczalna? Czy bąblowica, która daje objawy jest wyleczalna? Czy istnieje duże zagrożenie zarażeniem poprzez grzyby? Czy środek do dezynfekcji rąk pozbędzie się tego pasożyta? Czy jeżeli do organizmu dostaną się jaja bąblowica wielokomórkowego to czy po zauważeniu objawów można ją wyleczyć?
MĘŻCZYZNA, 49 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

bąblowica powodowana przez tasiemca bąblowcowego jest ciężką chorobą, która faktycznie może się pojawić w wyniku spożycia niemytych warzyw, owoców czy właśnie grzybów (zebranych samodzielnie bądź kupionych w sklepie, na targu). Z uwagi na fakt, że jaja tego pasożyta znajdują się w kale zwierząt domowych i leśnych, to szczególną ostrożność należy zachować w kontakcie z sierścią zwierząt wychodzących oraz roślin z lasu i jego okolic. Narażeni są zwłaszcza leśnicy, myśliwi, ale także zbierający plony lasu (chrust, gałęzie, grzyby, owoce itd.).

Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bablowica.

Niezauważona, bąblowica może rozwijać się nawet przez 10-15 lat od zarażenia. Diagnostyka choroby obejmuje USG (w przypadku dolegliwości ze strony wątroby) czy RTG klatki piersiowej (gdy tasiemiec zajmie płuca, objawiając się np. dusznościami).

Zachęcam do zapoznania się także z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/niemyte-owoce-zrodlem-tasiemca-bablowcowego-sprawdz-czym-grozi-bablowica.

Leczenie obejmuje operacyjne usunięcie torbieli umiejscowionych na organach wewnętrznych, a także chemioterapię przeciwpasożytniczą w celu uniknięcia nawrotu choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty