Jakie są objawy bąbliwcy?

Czy w przypadku zarażania tasiemcem bąblowcowym występuję ssanie w brzuchu i stałe poczucie głodu, a przede wszystkim czy można zaobserwować elementy członu tasiemca lub jaja w kale? Z miesiąc po potencjalnym zarażeniu?
KOBIETA, 19 LAT 5 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

dziękujemy za zaufanie i zadanie pytania na naszym serwisie.

Bąblowica, czyli choroba wywołana przez spożycie jaj tasiemca tasiemca bąblowcowego może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, zdarza się, że ujawnia się po 5 czy nawet 10 latach.

Larwy pasożyta, po wniknięciu do organizmu, zagnieżdżają się w najważniejszych organach, np. w wątrobie, płucach, nerkach bądź mózgu. Następnie wokół larwy tworzy się torbiel, która z czasem rośnie i może naciskać na sąsiednie tkanki.

Objawy bąblowicy mogą być zróżnicowane, jest to uzależnione od miejsca zagnieżdżenia. Jeśli na wątrobie, to chory może odczuwać ból w prawym podżebrzu. Bąblowica na płucach daje następujące objawy: kaszel, duszność, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej. Z kolei o obecności larw w mózgu mogą świadczyć bóle głowy, zaburzenia psychiczne. Bąblowica w nerkach to krwiomocz, bóle i zaburzenia czynności nerek. Objawy będą też uzależnione od wielkości i ilości torbieli.

Rozpoznanie bąblowicy następuje na podstawie badania USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.

Jeśli podejrzewa Pani u siebie bąblowicę, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Więcej informacji o chorobie znajdzie Pani pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/bablowica

https://portal.abczdrowie.pl/smiertelnie-grozna-choroba-brudnych-jagod-wystarczy-chwila-nieuwagi-zeby-sie-zakazic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty