Jakie są objawy bąbliwcy?

Czy w przypadku zarażania tasiemcem bąblowcowym występuję ssanie w brzuchu i stałe poczucie głodu, a przede wszystkim czy można zaobserwować elementy członu tasiemca lub jaja w kale? Z miesiąc po potencjalnym zarażeniu?
KOBIETA, 19 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zaufanie i zadanie pytania na naszym serwisie.

Bąblowica, czyli choroba wywołana przez spożycie jaj tasiemca tasiemca bąblowcowego może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, zdarza się, że ujawnia się po 5 czy nawet 10 latach.

Larwy pasożyta, po wniknięciu do organizmu, zagnieżdżają się w najważniejszych organach, np. w wątrobie, płucach, nerkach bądź mózgu. Następnie wokół larwy tworzy się torbiel, która z czasem rośnie i może naciskać na sąsiednie tkanki.

Objawy bąblowicy mogą być zróżnicowane, jest to uzależnione od miejsca zagnieżdżenia. Jeśli na wątrobie, to chory może odczuwać ból w prawym podżebrzu. Bąblowica na płucach daje następujące objawy: kaszel, duszność, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej. Z kolei o obecności larw w mózgu mogą świadczyć bóle głowy, zaburzenia psychiczne. Bąblowica w nerkach to krwiomocz, bóle i zaburzenia czynności nerek. Objawy będą też uzależnione od wielkości i ilości torbieli.

Rozpoznanie bąblowicy następuje na podstawie badania USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.

Jeśli podejrzewa Pani u siebie bąblowicę, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Więcej informacji o chorobie znajdzie Pani pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/bablowica

https://portal.abczdrowie.pl/smiertelnie-grozna-choroba-brudnych-jagod-wystarczy-chwila-nieuwagi-zeby-sie-zakazic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.