Kiedy zbadać się w kierunku bąblowicy?

Witam,po jakim czasie od ewentualnego zarażenia bąblowica warto wykonać test w laboratorium tak,aby wynik był wiarygodny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bąblowica to choroba odzwierzęca, która jest wywołana przez larwy tasiemców bąblowcych. Jedne z nich wywołują bąblowicę jednokomorową, inne zaś bąblowicę wielokomorową.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku człowiek to żywiciel przypadkowy, który zaraża się pasożytami na skutek spożycia zanieczyszczonych produktów spożywczych, które miały kontakt z odchodami zarażonego psa lub lisa. W efekcie tego w wątrobie lub okolicznych narządach człowieka tworzą się torbiele bąblowcowe.

Od ich ilości oraz wielkości zależy odczuwanie objawów choroby. Na początkowym etapie może ona bowiem przebiegać bezobjawowo, co utrudnia diagnostykę. Jeśli podejrzewa Pan u siebie bąblowicę i miał Pan styczność z odchodami psa lub lisa, to proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Liczy się czas, więc badania w kierunku bąblowicy należy wykonać tak szybko, jak to możliwe. W tym celu wykonuje się badania obrazowe oraz badania serologiczne.

Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bablowica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.