Jakie badanie wykonać w kierunku bąblowicy?

Dzień dobry jakie badanie wykonać w kierunku bąblowicy, miałem kontakt z otchodami psa ,nie mam żadnych obiawuw jednak chciałbym wiedzieć co dalej robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności powinien Pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do lekarza chorób zakaźnych, aby ustalić konieczność wdrożenia diagnostyki w kierunku bąblowicy.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego, lekarz oceni ryzyko zarażenia bąblowicą i jeśli zajdzie taka potrzeba, to skieruje na konieczne badania. Podczas diagnostyki bąblowicy pomocne są badania serologiczne, które wykonuje się w laboratorium oraz badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, a także rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdzie Pan w naszym artykule, który znajduje się pod poniższym adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/bablowica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.