Jakie badania wykonać przy podejrzeniu chlamydii?

Dzień dobry. U mojego chłopaka zdiagnozowano chlamydie. Chcemy iść razem do lekarza ale ja nie mam badań. Jakie badania powinnam zrobić przed wizytą u lekarza ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lekarz rodzinny powinien pokierować Panią co do zrobienia badań w kierunku diagnostyki chlamydii. Jednym ze sposobów diagnostyki jest test NAAT wykonywany w gabinecie ginekologicznym. W badaniu pobiera się wymaz z zakażonej okolicy ciała, np. cewki moczowej, przedsionka pochwy czy szyjki macicy.

Możliwe jest też wykonanie testów serologicznych z krwi na obecność przeciwciał przeciwko chlamydii. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania, a pacjent nie musi być na czczo. Przeciwciała klasy IgM będą wykrywały zakażenie w jego ostrej fazie, obecność przeciwciał IgG świadczy o przebytym zakażeniu. Proszę pamiętać, że przeciwciała IgG będą wykrywane we krwi dopiero po okresie 6-8 tygodniach od momentu zakażenia. Nie warto zwlekać z diagnostyką, nieleczona chlamydia u kobiet może być przyczyną niepłodności, a także znacznie podnosi ryzyko ciąży pozamacicznej.

Szczegółowe informacje na temat chlamydii znajdzie pani w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-chlamydia.

Mogą Panią zainteresować również odpowiedzi na podobne pytania skierowane do naszego portalu:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-moge-podejrzewac-zakazenie-chlamydia,

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/test-igg-w-kierunku-chlamydii-trachomatis.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.