Jak leczyć alergię na zwierzęta?

Witam Mam 23 lata. Okolo 12 lat temu wystąpiły u mnie pierwsze objawy alergii na psa. Od tego czasu w obecności większości zwierząt borykam się z katarem, swędzeniem oczu i bardzo silnymi dusznościami. Jakiś czas temu zaczęłam stosować hitaxe na własną rękę (bez konsultacji z lekarzem). Z początku 2,5 mg, a potem 5 mg, zażywałam sporadycznie, tylko kiedy przychodziłam do znajomych, którzy mieli psa i kota. Ostatnio zażyłam kilka dni pod rząd, a kiedy ponownie przyszłam do znajomych nie wystąpiły żadne objawy alergii mimo iż nie zażyłam leku. Od tego czasu nie mam już żadnych objawów kiedy u nich jestem. Dodam jeszcze, że codziennie rano mam napady kichania i wodnisty katar. Nigdy nie robiłam testów alergicznych. Mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy i torbiele.
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

W opisanej sytuacji dobrą metodą kontroli alergicznego nieżytu nosa mogłoby być regularne stosowanie sterydy donosowego (tylko na receptę). Dodatkowo w razie kontaktu ze zwierzętami można zażywać lek przeciwhistaminowy. Warto też stosować po narażeniu wodę morską do płukania nosa, żeby usuwać alergeny. Polecam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty