Jak leczyć ból i pieczenie okolic intymnych?

Byłam u ginekologa z powodu pieczenia w miejscach intymnych. Nie miałam upławów, tylko lekkie zaczerwienienie w tych okolicach i pieczenie, bardziej na zewnątrz. Lekarz zapisał mi krem Pimafucin do smarowania i probiotyk dopochwowy Invag. Przez pierwsze dwa dni objawy trochę się zmniejszyły jednak później stan pogorszył się. Minęło 5 dni od wizyty u ginekologa a odczuwam dużo mocniejsze pieczenie, wręcz ból w miejscach intymnych a cała okolica intymna jest zaczerwieniona. Czy możliwe by lek Pimafucin lub Invag pogorszył mój stan? Lepiej odstawić oba leki i zaobserwować czy to zaczerwienienie i i pieczenie miną? Czy to może być jakaś reakcja alergiczna na lek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pogorszenie stanu może mieć związek z lekami, które Pani stosowała. W ulotce leku Pimafucin znajdziemy informacje, które mówią, że działaniem niepożądanym może być uczucie pieczenia oraz podrażnienie, a także reakcja nadwrażliwości. Z kolei w ulotce inVag producent informuje, że częstym skutkiem ubocznym jest obrzęk oraz zaczerwienienie warg sromowych, upławy, zaczerwienienie na szyjce macicy, swędzenie, pieczenie oraz ból podbrzusza.

W obecnej sytuacji powinna Pani skonsultować się ze swoim ginekologiem, chociaż telefonicznie. Bardzo możliwe, że konieczne będzie odstawienie przepisanych leków.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podraznienie-i-swedzenie-skory-po-stosowaniu-kremu-pimafucin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-srodek-moze-powodowac-tego-typu-dolegliwosci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-i-pieczenie-okolic-intymnych-a-leczenie-farmakologiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.