Jak leczyć depresję w ciąży u 22-latki?

Jestem w 9 ms ciąży, jak się tylko dowiedziałam o ciąży lekarz nagle kazał mi odstawić paroksetyne, na początku sierpnia powróciło wszystko depresja, nerwica, dd. Czytałam na forach, że ponowny powrót do tego samwgo leku nie działa oraz, że takie stany po paru miesiącach przechodzą same, a u mnie jednak to trwa już 5 miesięcy i ledwo wytrzymuje. Jestem pod opieką psychiatry i chodzę na terapię, ale chciałabym się dowiedzieć jakie jest stanowisko specjalistów w tych 2 sprawach z doświadczenia. Bo tracę nadzieję, że kiedykolwiek będzie lepiej. W ciąży brałam escitalopram ale bez większych efektów, obecnie już go odstawiłam bo poród za 2 tygodnie i mam po nim wrócić do paroksetyny. Proszę tylko nie dawać mi rad żebym porozmawiala o tym z moim psychiatra bądź chodziła na terapię bo to robię, chcę poznać opinię innych - po prostu

Witam,

psychoterapia poznawczo - behawioralna jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresyjnych. Farmakoterapia niweluje objaw, w momencie odstawienia leku, objawy powracają, nasilają się. lęk - strach uwarunkowany jest biologicznie, tzn. każdy organizm w określonej sytuacji odczuwa dyskomfort związany z zagrożeniem (interpretacja - myśl), strach motywuje do ucieczki, złość do walki, w celu przetrwania organizmu w środowisku. Irracjonalne zagrożenie uwarunkowuje organizm do ciągłej gotowości powodując zaburzenia lękowe, Wskazana jest relaksacja psycho - fizyczna.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zalecałabym Pani praktykowanie technik relaksacyjnych/medytacyjnych, które wpływają na poprawę samopoczucia.

Z przesłaniem dla Pani tego, co jest Pani teraz najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com