Jak leczyć te wahania nastroju i złe samopoczucie?

Dzień dobry, stale żyję w ciągłym napięciu, że coś się stanie, pojawią się problemy, w rodzinie pojawi się choroba. Sytuacja ta bardzo odbiera mi radość życia, nawet w takim stopniu, że jak mam dobry humor to pojawiają się po chwili wyrzuty sumienia, że ja się cieszę a ktoś u mnie w rodzinie np. ma problem. Bardzo często bolą mnie stawy, kark, głowa, nie wspominając o wypadających włosach w dużej ilości. Bardzo często pojawia się również podwyższone ciśnienie, jak i złe samopoczucie.
KOBIETA, 30 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dolegliwości, które Pani wymienia najprawdopodobniej mają charakter psychosomatyczny, a więc wynikają z Pani stanów emocjonalnych.

Naszym zdaniem powinna Pani udać się do psychologa bądź psychoterapeuty, aby znaleźć przyczynę ciągłego napięcia i lęku, który jak widać utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie. Proszę poszukać specjalisty w swojej okolicy i umówić się na wizytę.

W międzyczasie warto również wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić swój stan zdrowia. Objawy, które Pani opisała mogą bowiem także wynikać z problemów zdrowotnych.

Podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lek-przed-odrzuceniem-smutek-oraz-ciagle-napiecie-emocjonalne-i-psychiczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-tymi-wszystkimi-objawami-w-wieku-25-lat,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zniwelowac-ciagly-stres-lek-i-napiecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o rodzinę, lęk że coś się stanie,

wskazują na zaburzeniom lękowe.

Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia

z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni

Pani życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Przy zaburzeniach lękowych, układ nerwowy, który zarządza całym organizmem,

jest w stanie ciągłego napięcia, niepokoju, pobudzenia lub lęku.

Skumulowane napięcie a także utrzymujący się stan ciągłego napięcia

oraz duży poziom odczuwanego lęku lub stresu może przyczynić się do odczuwania

różnego rodzaju przykrych dolegliwości a nawet bólu.

Psychika i ciało stanowią integralną, współzależną całość.

Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają na procesy fizjologiczne

i vice versa.

Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam do skonsultowania problemu z psychologiem i ewentualnie

do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/