Jak leczyć to zakażenie gronkowcem złocistym?

Dzień dobry. Jakiś czas temu byłam u ginekologa i w badaniu cytologicznym wyszło mi zakażenie gronkowcem złocisty. W tym samym czasie borykałam się z dużym wysypem na twarzy, który z dnia na dzień się pogłębiał. Ginekolog przepisał mi wtedy Biseptol 960 mg, 2 tabletki dziennie. Nie zdążyłam rozpocząć drugiego opakowania a moja skóra na twarzy wyglądała idealnie, wszystko zniknęło. Dokończyłam kurację, ale po upływie ok. 2 tygodni widzę ponowne pogorszenie stanu mojej cery. Obawiam się, że czeka mnie nawrót. Czy mogę powtórzyć kurację Biseptolem? Jeśli tak to jak długo i jakie dawki mogę stosować. Dodam jeszcze, że od dłuższego czasu leczyłam się na trądzik, stosowałam m.in.differin,tetralysal,duac,skinoren, izotek i niestety nic nie działało. W tej chwili nie przyjmuję żadnych leków a do twarzy stosuję jedynie tonik argumentin 200 mg i belcurę jako "krem". Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że podjęła Pani kurację antybiotykową po wykryciu zarażenia gronkowcem złocistym. Jest to bakteria, która może szybko się rozprzestrzeniać, powodując specyficzne objawy, jak świąd, pieczenie, charakterystyczny zapach oraz żółtawe upławy.

Główną przyczyną zarażenia tym patogenem jest niewłaściwe przestrzeganie higieny oraz kontakty płciowe z osobą, która jest nosicielem.

Leczenie, które Pani otrzymała prawdopodobnie powinno być wystarczające. Jednakże należałoby po odpowiednim czasie kuracji wykonać kontrolne badanie posiewu z pochwy, aby sprawdzić, czy zakażenie gronkowcem zostało do końca wyleczone.

Dodatkowo uprzednie leczenie mogło wpłynąć na poprawę stanu cery. Z opisu wcześniejszych dolegliwości, można by wywnioskować, że występuje u Pani rozwinięty trądzik, mający podłoże bakteryjne.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem dermatologiem, aby wskazał właściwy dla Pani sposób leczenia w celu poprawy kondycji cery.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-zlocisty-objawy-leczenie-zakazenie

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tradziku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.