Jak liczyć cykl menstruacyjny?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie tego, jak liczyć cykl menstruacyjny po przyjęciu tabletki Escapelle. Tydzień po jej zażyciu wystąpiło silnie krwawienie, łudząco przypominające po prostu miesiączkę, natomiast w 17. Dniu cyklu. I nie wiem czy datę wystąpienia tego krwawienia powinnam potraktować jako pierwszy dzień kolejnego cyklu, czy jako krwawienie śródcykliczne, które wystąpiło pomiędzy miesiączkami na skutek przyjęcia tabletki po..

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w Pani przypadku najprawdopodobniej doszło do krwawienia śródcyklicznego.

Opisywany przez Panią preparat jest lekiem antykoncepcyjnym, przyjmowanym w pilnych sytuacjach (ma działanie tzw. tabletki po). Uważa się, że występujące krwawienia śródcykliczne pojawiają się częściej niż u 1 na 10 pacjentek przyjmujących ten lek. Jest to działanie niepożądane, nazywane skutkiem ubocznym. W takim przypadku mogą również występować bóle głowy i podbrzusza, a także osłabienie.

W niedługiej przyszłości powinna się także pojawić miesiączka (cykl może zostać rozregulowany, dlatego może przyjść wcześniej lub później niż planowana).

Zalecamy obserwacje własnego organizmu, jeżeli pojawią się jakieś niepokojące objawy, to powinna się Pani udać do ginekologa.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem opisującym działanie tabletki po:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.