Jak mam interpretować ten opis badania USG?

Dzień dobry. Chciałam prosić kogoś o poradę . W środę lekarz rodzinny zdiagnozował u mnie zapalenie ślinianki pszyusznej. Dostałam antybiotyki . Poszłam również na usg ślinianek . Lekarz nie był zbyt wylewny ale powiedział ze poza obrzękiem nic nie widzi i żebym stosowala się do zaleceń i leczenia lekarza rodzinnego . Na wyniku usg przeczytałam jednak coś czego nie rozumiem . Minowicie „ślinianka przyuszna pogrubiała o zatartej echogenicznosci z cechami obrzęku”- totalnie nie rozumiem o co chodzi z ta zatarta echogenicznoscia. Poza tym w opisie dalej jest ze bez wzmożonego przepływu naczyniowego, bez zmian ogniskowych , przewody nieposzerzone , uwapnionych cieni nie uwidoczniono . Czy ktoś poratuje interpretacja tego zapisu ? Dodam ze od środy biorę leki a po jedzeniu slinianka dalej puchnie i po paru minutach obrzęk ustępuje . Ale wraca po każdym posiłku .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała pani zleconą diagnostykę, aby ocenić stan funkcjonowania ślinianek. To niezbędne postępowanie, aby obrać poprawny kierunek diagnozy i leczenia.

Na podstawie wskazanego opisu badania USG ślinianek, można by stwierdzić, że obecny obrzęk może być prawdopodobnie spowodowany stanem zapalnym. Jest to sytuacja częsta przy takiego typu infekcji. Dodatkowo można by wykonać pełną morfologię wraz z CRP oraz oznaczeniem prób wątrobowych. Dzięki takiemu postępowaniu będzie można uzyskać pełną ocenę aktualnego stanu organizmu.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem. Specjalista po analizie wszystkich dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/slinianki-objawy-kamicy-przyczyny-kamicy-objawy-raka https://portal.abczdrowie.pl/usg-slinianek

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-slinianki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.