Jak mam podjąć decyzję odnośnie przyszłości mojego związku?

Witam. Mieszkam z mężem alkoholikiem w UK. Jesteśmy razem 12 lat. W ciągu tych 12 lat były lepsze i gorsze okresy czasu. Gdy mąż nie pił wszystko wracało do normy. Wtedy wierzyłam, że będzie lepiej, że mąż rzuci picie i skończy się mój niepokój i stres związany z jego nałogiem. Mam 28 lat i On jest całym moim światem ale ja mam już dość jego picia. W UK nie mam nikogo oprócz męża, cała moja rodzina jest w Polsce. Od około 2 miesięcy poważnie zaczęłam myśleć o rozstaniu ale boję się, że sama nie podołam z rachunkami i wydatkami na życie. Boję się zostać sama i chyba tylko to trzyma mnie jeszcze w tym związku. Co mam zrobić?

Dzień dobry,
Bardzo Pani współczuję, ale niestety nie mogę za Panią podejmować wyborów, gdyż każda decyzja niesie ze sobą konsekwencje za które nie mogę brać odpowiedzialności i których nie przewidzę. Doradzałabym wizyty wspierające u psychologa/psychologa psychoterapeuty, gdyż specjalista mógłby Pani towarzyszyć w tym trudnym czasie jednocześnie nie rozstrzygając o Pani życiowych wyborach. Sądzę, że podjęcie takiej decyzji jest bardzo trudne, gdyż z jednej strony jest chęć ratowania małżeństwa a z drugiej niewielkie szanse na wyleczenie z nałogu i brak perspektyw na przyszłość. Ciekawi mnie to, czy Pani partner próbował się leczyć i jeśli nie to może warto o tym pomyśleć. Polecam takie formy jak psychoterapię uzależnień, leczenie w ośrodku terapii uzależnień lub oddziały psychiatryczne dzienne dla uzależnionych. Doradzałabym brak pośpiechu w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, jeśli nie jest Pani ich pewna. Mam nadzieję, że przyszłość przyniesie korzystne zmiany i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/