Jak mam postępować przed porodem?

Witam 28 maja mam termin porodu czy mam się zgłosić do szpitala? Czy czekać na skurcze i bóle? Nie odczuwam żadnych skurczów, nie mam żadnych objawów zapowiadających poród i nie wiem co robić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim warto wiedzieć, że jedynie 5% dzieci rodzi się w terminie, bo też nie jest on do końca precyzyjny. Margines dla terminu porodów jest dość szeroki – zazwyczaj za dzieci donoszone i urodzone w terminie uznaje się te urodzone między 38. a 42. tygodniem ciąży, przy czym te przekraczające 42. tydzień stanowią zaledwie 3% wszystkich ciąż.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/po-terminie-porodu.

Oznacza to, że nie ma Pani powodu do obaw, natomiast powinna Pani skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Według polskich standardów lekarze mają 10 dni od wyznaczonego terminu porodu, by podjąć działania mające na celu doprowadzenie do porodu. Bardzo często nie jest to konieczne, ponieważ przyszłe mamy zazwyczaj niepotrzebnie obawiają się braku symptomów i akcji porodowej, nierzadko też przyspieszają poród naturalnymi sposobami – duża aktywność, seks itd.

Tutaj odnajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-wywolanie-porodu.

Jeżeli jednak w najbliższych dniach pojawią się u Pani symptomy zwiastujące poród – czyli czynność skurczowa co kilkanaście minut lub odejście wód – wówczas należy zgłosić się do wybranego przez Panią szpitala. O szczegóły proszę dopytać lekarza prowadzącego ciążę – może Pani też umówić się na wizytę, by ginekolog w trakcie badania ocenił długość i postać szyjki, a co za tym idzie – prawdopodobieństwo rozpoczęcia się porodu w krótkim czasie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/termin-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.