Jak mam postępować z tą brodawką?

Dzień Dobry. Przychodzę do Państwa z pewnym pytaniem i zdaje sobie sprawę , że nic nie zastąpi wizyty u lekarza ale wizytę mam dopiero za tydzień i chciałbym aby ktoś rzucił na to okiem. Od urodzenia mam brodawkę w okolicach pachwiny. Nie jest zbyt duża , jej średnica to jakieś 0.5 cm. Nigdy nie miałem z nią żadnych problemów . Nie swędziała , nie krwawi, nie ma żadnych niepokojących objawów. Brodawka jest tak jakby ,, przyczepiona " Jej kawałek jest przytwierdzony do skóry a reszta jest nad powierzchnią , Jest chropowata a na jej powierzchni są ,, pęcherzyki" wypełnione jakąś cieczą. Jej kolor jest miarę jednolity jednak można zauważyć jaśniejsze punkty. Dlatego mam pytanie czy z taką brodawką od urodzenia może stać się coś złego ? Czy może się zezłośliwić ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Zmiana którą Pan opisuje z pewnością wymaga badania dermatoskopowego. Nie ma się czego obawiać jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Biorąc pod uwagę Pana wiek i czas trwania zmiany najprawdopodobniej zmiana jest znamieniem naskórkowym brodawkującym. Szansa zezłośliwienia takiej zmiany w przeciągu całego życia jest bardzo mała, jednak zmiany tego typu wymagają okresowej kontroli, najczęściej co 12 miesięcy. Zmiany brodawkujące mogą zostać usunięte wcześniej nie tylko ze względów onkologicznych, ale także kosmetyczno-funkcjonalnych (np zmiana jest często drażniona przez bieliznę bądź spodnie). Najczęściej stosuję w takich przypadkach ścięcie styczne. Zawsze zalecam w tego typu zmianach weryfikacją histopatologiczną usuniętej zmiany.