Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak mam rozpoznać bez dodatkowych badań, że kręg się zrósł?

Witam, ma kompresyjne złamanie kręgu lędźwiowego. Noszę gorset. Po prawie 3 miesiącach lekarz pozwolił mi zdjąć gorset. Odczuwałam jednak ból w okolicy tego kręgu i dostałam skierowanie na scyntygrafię - obraz wskazuje na fazę naprawczą. Znowu zalecono mi noszenie gorsetu, bo okazało się, że kręg się jeszcze nie zrósł. Mam nosić gorset dopóki będę czuła ból w okolicy złamania. Jak mam rozpoznać bez dodatkowych badań, że kręg się zrósł? Nie mogę przecież co kilka tygodni wykonywać scyntygrafii.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Szanowana Pani, faza naprawcza w scysntygrafii oznacza po prostu postepujący zrost kostny. W takim wypadku wystarczające będzie badanie kontrolne rtg celowane na złamany krąg. Porównanie wyniku RTG wyjściowego(bezposrednio po złamaniu) z rtg kontrolnym po kilku misiącach powinno dać odpowiedź na Pani wątpliwości. Wykonane zdjęcia powienien ocenić nie ortopeda prowadzący leczenie. Przyjmuję, że jest Pani osoba zdrową - nie chorującą na schorzenia przewlekłe, które mogłyby zaburzać przebieg zrostu kostnego. Pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia.

Specjalista ortopedii i traumatologii ruchu, chirurg urazowy. Absolwent Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Członek komisji rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Transplantologii. Od 2002 roku pełni funkcję biegłego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy