Jak mam sobie poradzić ze stanami lękowymi?

Stany lękowe jak z tym sobie poradzić? Dzień dobry mój problem polega na tym że nie mogę sobie poradzić z lękami i stresem.Od ponad półtora miesiąca leczę się u psychiatry przyjmuję leki Mozarin i Ketilept .Jestem liderem w zakładzie w którym pracuję ponad 15 lat wszystko zaczęło się że idąc do pracy dostaje bardzo wysokiego ciśnienia cała w środku się trzęsę ręce mi drżą i dostaję rozwolnienia.Cały czas mam ataki płaczu najchętniej bym siedziała zamknięta w pokoju i z nikim nie rozmawiała.Będąc u Pani psychiatry nie mogłam się powstrzymać przed płaczem gdy mówiłam o moim problemie trzęsłam się jak galareta i byłam cała w czerwonych plamach na szyji i dekoldzie.Obecnie jestem na drugim zwolnieniu lekarskim o kodzie F41,2 które dobiega końca nie mogę spać w nocy budzę się nie mam apetytu.Za 4 dni jestem umówiona do psychologa bardzo się boję tej wizyty .Synowa zarejestrowała mnie do psychiatry gdyż zwolnienie dobiega końca nie dałam rady sama zadzwonić gdyż czegoś się boję nie mam chęci z nikim rozmawiać nie wychodzę nigdzie z domu nie mam chęci na nic .Nie dam rady iśc do pracy w takim stanie na samą myśl lecą mi łzy.Boje się że Pani doktor pomyśli że przychodzę specjalnie po l4 .Miałam też komisję Zusu na której usłyszałam że muszę się leczyć .Nie jestem w stanie funkcjonować i strasznie się boję tej wizyty lekarskiej.Czy dam radę z tego się wyleczyć ile to może trwać czasu? .Wiem tylko jedno że muszę pracę zmienić ale na razie nie dam rady wrócić na samą myśl już się trzęsę a serce wali jak opętane.

Dzień dobry,
W przypadku opisanych objawów doradzałabym psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym u psychologa psychoterapeuty pracującego w tym nurcie. W ramach psychoedukacji polecam książkę "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" E. J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie jestem wstanie podać Pani przybliżonego czasu leczenia, ale będzie miało ono charakter długoterminowy (od roku wzwyż). Oczywiście Pani stan może zacząć się poprawiać stosunkowo szybko np. po kilku tygodniach lub miesiącach. Ogólnie zaburzenia z grupy lękowych należą do uleczalnych więc trzeba być dobrej myśli. Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na leczenie kompleksowe, czyli farmakoterapię z psychoterapią. Ciekawi mnie to czego najbardziej obawia się Pani w wizycie u psychologa. Pierwsza wizyta ma zawsze charakter konsultacyjny i służy ona ogólnemu rozeznaniu w problemie pacjenta oraz podjęciu decyzji o dalszej pracy i tu w zależności od potrzeby może to być krótkoterminowe wsparcie lub długoterminowa psychoterapia. W trakcie pierwszego spotkania opowie Pani swoimi słowami o problemie a psycholog Panią wysłucha i dopyta o istotne szczegóły oraz przedstawi plan na najbliższe spotkania i kwestie organizacyjne np. czas trwania sesji, koszt sesji, zasady odwoływania wizyt itp. Oczywiście jest to ogólny szkic według którego pracuje większość terapeutów i nie dam Pani gwarancji, że pierwsza wizyta będzie wyglądała całkowicie tak jak to opisałam. Podejrzewam, że w trakcie tego spotkania przekona się Pani o tym, że obawy przed spotkaniem ze specjalistą były w dużej mierze nieuzasadnione. Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałam Pani wątpliwości i życzę większej wiary w to, że będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/