Jak mam zmniejszyć ten apetyt na słodycze?

Cześć mam 18 lat i mam problemy z jedzeniem cukru. Wcinam pełno żelków i białego chleba a gdy próbuje przestać jeść słodycze łapie mnie na nie taka ochota, że się tego nie da wytrzymać. jak mam sobie z tym poradzić? Jak ograniczyć poziom cukru? Nie mam cukrzycy ale boje się, że niedługo mogę się nabawić cukrzycy. Pomożecie?

Dzień dobry,

Nie ulega żadnej wątpliwości, że słodycze nie należą do produktów rekomendowanych w zdrowej i racjonalnej diecie. Aby znacząco zmniejszyć pragnienie na słodkie przekąski warto w pierwszej kolejności zadbać o regularne spożycie posiłków w ciągu każdego dnia. Jak się bowiem okazuje, konsumpcja 4–6 posiłków w ciągu doby co 2-4 godziny to bardzo dobry sposób zapobiegający odczuwaniu silnego głodu, podczas którego często podejmujemy decyzję o sięgnięciu po baton, ciastko czy słoną przekąskę. Ponadto w przypadku nieregularnych posiłków często dochodzi do wyraźnego obniżenia stężenia glukozy we krwi, czego konsekwencją jest pragnienie zjedzenia słodkiej żywności. Warto również podkreślić, iż relatywnie często po słodycze sięgamy kiedy przeżywamy silne napięcie emocjonalne, niepokój, chandrę, czy znudzenie w celu rozładowania nieprzyjemnych emocji. Zalecanym rozwiązaniem wyraźnie ograniczającym sięgnięcie w tych sytuacjach po słodycze jest brak ich dostępności w zasięgu ręki w domu, szkole oraz pracy.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

Nieustanna potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego jest zmorą wielu osób. Cukier uzależnia, podobnie jak inne używki. Ochota na słodycze pojawia się najczęściej w okolicznościach, kiedy podstawowe potrzeby naszego organizmu nie są zaspokojone. Dlatego tak ważna jest właściwie zbilansowana dieta, która dostarcza nam właściwej ilości białek, tłuszczów, węglowodanów oraz minerałów i witamin. Przede wszystkim groźne są długie przerwy między posiłkami. Bardzo ważne jest, aby zacząć dzień od sytego i pełnowartościowego śniadania, a następne posiłki powinny występować co około trzy godziny, maksymalnie cztery. Chęć na słodkie pojawia się podczas spadku poziomu cukru. Aby temu zapobiec, należy unikać takich wahań. Najważniejsze jest regularne odżywianie. Jedzenie pięciu prawidłowo zbilansowanych posiłków dziennie - zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi, a tym samym napadom głodu, w czasie których najczęściej sięgamy po słodkie przekąski. Istotne są również produkty jakie wybieramy. Zrezygnuj z produktów z ziarna oczyszczonego: białego pieczywa i makaronu na rzecz produktów pełnoziarnistych mają wyższą zawartością błonnika oraz witamin z grupy B i składników mineralnych, jak: fosfor, cynk, magnez, żelazo, mangan, siarka, chlor. Do tych produktów należą kasze gruboziarniste (gryczana, jaglana, pęczak), płatki owsiane, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste, a z pieczywa – chleb żytni pełnoziarnisty, razowy, graham lub bułki pełnoziarniste, grahamki. Są źródłem węglowodanów złożonych, dających uczucie sytości na dłużej - glukoza z nich uwalniana do krwi powoli nie pozwala na drastyczne wahania. Kiedy najdzie Cię niepohamowana ochota na coś słodkiego szczególnie na początku walki z nałogiem (brakuje Ci magnezu, chromu, wody) miej przy sobie swój ulubiony owoc (banana, jabłko lub pomarańczę) i/lub wodę (z cytryną lub z innym owocem, który lubisz - dla dodania smaku, jeśli nie masz wyrobionego nawyku picia wody). Do Ciebie należy wybór: zdrowsze, nieprzetworzone przekąski w postaci świeżych owoców lub koktajli, które zawierają wartościowe dla organizmu witaminy i minerały, a nie masę cukru, utwardzonego tłuszczu i innych całkiem niepotrzebnych substancji. Choć pewnie na początku trudno będzie całkowicie wyeliminować słodycze z diety, nie poddawaj się! Wsparciem może służyć Ci dietetyk, który nie tylko dopasuje odpowiedni program dietetyczny, pomagający zwalczyć nadmierny apetyt na słodycze, ale również będzie odpowiednio motywować Cię do zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wiedząc, że masz oparcie w specjaliście ds. żywienia. Jeszcze więcej wiedzy o tym jak poradzić sobie z ogromną chęcią na słodycze znajdziesz tu:

https://nataliabarczewska.dobrydietetyk.pl/porady/czytelnia/ciekawostki/dlaczego-uwielbiamy-slodycze/

https://nataliabarczewska.dobrydietetyk.pl/

https://www.facebook.com/nataliabarczewska.dobrydietetyk/ Trzymam kciuki za Twoją walkę z nadmiernym apetytem na słodycze!

Pozdrawiam serdecznie, Dietetyk Kliniczny mgr inż. Natalia Barczewska Poradnia DOBRY DIETETYK℠ telefon: 799-033-037 mail: n.barczewska@dobrydietetyk.pl