Jak zwalczyć moją nadwagę i niską samoocenę?

Od długiego czasu mam problem ze swoją wagą. Problem zaczął się tak z 3 lata temu. Zaczęłam jeść dużo słodyczy, mniej ruchu i teraz moja waga wynosi 83 kg przy wzroście 172cm. Mam wielką świadomość swojej nadwagi, lecz mam wielki problem z jedzeniem. Jem za dużo, z nudów, z emocji, z bezsilności, z różnych docinek innych osób. Moja pewność siebie od tamtego czasu spadła masakryczne. Uważam się za człowieka, którego ludzie w ogóle nie powinni oglądać. Jestem strasznie gruba. Jedynym plusem jest to, że bardzo lubię uprawiać sport, lecz przeważnie uważam że nie mam czasu a lepiej jeść zelki lub czekoladę. Nie potrafię już zliczyć ile nocy przepłakałam z powodu mojego wyglądu. Również boli mnie świadomość że nie mogę polegać na innych ludziach.

Dzień dobry,

Na wstępie, zachęcam do kontaktu z wykwalifikowanym psychoterapeutą lub psychodietetykiem w celu poprawy samooceny i poczucia własnej wartości. Nie ulega żadnej wątpliwości, że słodycze nie należą do produktów rekomendowanych w zdrowej i racjonalnej diecie. Aby znacząco zmniejszyć pragnienie na słodkie przekąski warto w pierwszej kolejności zadbać o regularne spożycie posiłków w ciągu każdego dnia. Jak się bowiem okazuje, konsumpcja 4–6 posiłków w ciągu doby co 2-4 godziny to bardzo dobry sposób zapobiegający odczuwaniu silnego głodu, podczas którego często podejmujemy decyzję o sięgnięciu po baton, ciastko czy słoną przekąskę. Ponadto w przypadku nieregularnych posiłków często dochodzi do wyraźnego obniżenia stężenia glukozy we krwi, czego konsekwencją jest pragnienie zjedzenia słodkiej żywności. Warto również podkreślić, iż relatywnie często po słodycze sięga się właśnie w sytuacji silnego napięcia emocjonalnego, niepokoju, chandry, czy znudzenia w celu rozładowania nieprzyjemnych emocji. Zalecanym rozwiązaniem wyraźnie ograniczającym sięgnięcie w tych sytuacjach po słodycze jest brak ich dostępności w zasięgu ręki w domu oraz szkole.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl  https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424