Bóll głowy po zjedzeniu większej ilości cukru

Witam. Co może oznaczać ból głowy po zjedzeniu większej ilości cukru w ciągu dnia? Np kawałek ciasta plus słodki napój. Staram się zdrowo odżywiać, ale kiedy sobie pozwolę na coś słodkiego często pojawia się ten problem. Dawien pochłaniałam o wiele większe ilości cukru i nie było takiego problemu. Dodam że ważę 50kg przy wzrości 165cm więc nie mam problemów z otyłością itp. Ponadto mam zdiagnozowane migreny. Dziękuję za pomoc.

Dzień dobry,

Jedną z podstawowych zasad żywieniowych u osób skarżących się na migrenowe bóle głowy jest regularność spożywanych posiłków w ciągu dnia i unikanie występowania silnego uczucia głodu. Jak się bowiem okazuje, gwałtowne obniżenie stężenia glukozy we krwi u osób cierpiących na migrenę może wywołać napad bólu, co często ma miejsce w przypadku konsumpcji słodkich napojów gazowanych lub niegazowanych oraz słodyczy, które wiążą się ze znaczącym wzrostem, a następnie zmniejszeniem poziomu cukru we krwi. Mając na uwadze ten fakt, rekomenduje się rozpoczynanie dnia od pełnowartościowego śniadania oraz spożywanie w ciągu dnia 4-5 posiłków o umiarkowanej obfitości, których podstawę będą stanowić produkty żywnościowe o niskim stopniu przetworzenia. Na wypadek wystąpienia silnego uczucia głodu w wyniku braku możliwości spożycia posiłku o określonej porze w ciągu danego dnia i jego przesunięcia się na późniejszy okres, warto mieć przy sobie zdrową przekąskę, taką jak choćby niesolone i niesłodzone orzechy, nasiona, pestki, czy świeży owoc. Należy zwrócić również uwagę na to, iż migrenowe bóle głowy mogą u niektórych osób być spowodowane przez substancje dodatkowe znajdujące się, zwłaszcza w żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Warto zatem ograniczać konsumpcję produktów z dużą zawartością glutaminianu sodu, barwników (np. czerwień koszenilowa), aspartamu, czy siarczynów. W pokarmach i napojach słodkich po których pojawiają się u Pani bóle głowy mogą występować barwniki oraz aspartam jako sztuczna substancja słodząca. Proszę zatem czytać dokładnie etykiety produktów przed podjęciem decyzji o ich zakupie w sklepie spożywczym.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl