Droga Pani!
Z Pani opisu ciężko jest wywnioskować źródło problemu. Możliwe, że obecnie stosowana dieta ma za dużą wartosć energetyczną. Istnieje również możliwość, że ma Pani obniżoną podstawową przemianę materii związaną z wcześniejszymi terapiami mającymi na celu schudnięcie. Za mała ilość pożywienia nie jest korzystna dla organizmu. Nie pisze Pani nic o aktywności fizycznej. Może organizm potrzebuje zwiększenia jej częstotliwości. Jeżeli jest Pani narażona na stres, to na niego również organizm może reagować wzrostem masy ciała.
Moja rada: na początku proponuję zrobić badania krwi, czy nic się w kwestiach zdrowotnych nie zmieniło. Założyłam, że jest Pani osobą zdrową, bo nic na ten temat Pani nie wspominała. Proszę skupić się na początku na skontrolowaniu morfologii, poziomu cholesterolu, cukru oraz hormonów tarczycy.
Następnie proponuję skontaktować się z dietetykiem, który pomoże Pani przeanalizować dotychczasowy jadłospis i wykryje ewentualne błędy.
Podstawowe zasady racjonalnego żywienia to jedzenie częstszych, ale mniejszych objętościowo posiłków. Śniadanie powinno się zjadać w ciągu pierwszej godziny po wstaniu z łóżka. Kolejne posiłki należy spożywać co 3-6 h. Ostatni posiłek należy spożyć 2-4 h przed pójściem spać. Oczywiście nie należy zapominać o piciu wody. 1,5 litra wody (poza innymi płynami typu chociażby herbata) jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt mała ilość wody może spowodować jej zatrzymywanie w organizmie, co może skutkować wzrostem masy ciała! Proszę stosować pieczywo, makarony, ryże itp produkowane z mąk pełnoziarnistych, razowych. Bardzo dobre są również różnego rodzaju kasze i płatki owsiane. Proszę się postarać wprowadzić jak największą ilość warzyw do jadłospisu, szczególnie tych w postaci surowej. Jeżeli lubi Pani produkty mięsne, to proponuję korzystać przede wszystkim z drobiu, ewentualnie mięsa z królika i oczywiście z ryb, unikając smażenia na korzyść gotowanie i pieczenia.
Jeżeli będzie Pani miała jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu!
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl
Pani Sylwio,
przyjęła Pani złą taktykę - mało jeść aby szybko schudnąć. Do tego jak Pani pisze mało pije. W ten sposób nigdy nie osiągnie Pani trwałego efektu i prędzej czy później waga wzrośnie. Na początku powinna Pani obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające aktywność fizyczną. Powinna Pani dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego tyję pomimo diety? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego nie mogę schudnąć mimo diety? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego tyję pomimo małej ilości jedzenia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie po urodzeniu synka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak powrócić do starej wagi? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Ile schudnę na 10-dniowej diecie po 450-550 kcal? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak schudnąć podczas słabości do słodyczy? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Ile powinna jeść osoba o wadze 69 kg? – odpowiada Mgr Paulina Zdanowicz
- Co robić, aby uniknąć wzrostu wagi po stosowaniu Desmoksanu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co znaczy to utrzymywanie się wagi na tym samym poziomie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Odchudzanie - produkty wspomagające, dieta i aktywność fizyczna
Odchudzanie, czyli działania skoncentrowane na utr
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni
3 najważniejsze fakty dotyczące żywienia rocznego dziecka. O tym musi wiedzieć każdy rodzic
Artykuł sponsorowany Nutricia Dziecko, które ukoń