Jak można leczyć kamienie migdałkowe?

Witam, od kiedy pamiętam zmagam się z problemem nieświeżego oddechu mimo prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty. Podejrzewam że przyczyną mogą być migdałki bo od zawsze regularnie pojawiają mi się w nich kamienie migdałowe i mimo tego, że staram się je usuwać, to bardzo szybko powracają i sprawiają mi dyskomfort nie tylko ze względu na zapach, ale też zdarza się że gdy takowe się pojawią i w jakikolwiek sposób ich dotknę to dostaję ataku kaszlu, jakbym chciała je wypluć i w najmniej odpowiednich momentach po prostu duszę się i nic nie mogę z tym zrobić. Chciałabym się pozbyć problemu raz a dobrze, bo najwyraźniej samodzielne usuwanie ich nic nie daje. Gdzie się z tym udać i czy takie leczenie jest refundowane z NFZ? Z góry dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rzeczywiście, kamienie migdałkowe mogą powodować nieświeży oddech i powodować dyskomfort w gardle. Jeśli mimo regularnego czyszczenia jamy ustnej i wizyt u dentysty problem się utrzymuje, warto skonsultować się z laryngologiem, czyli specjalistą zajmującym się chorobami nosa, gardła i uszu.

Lekarz po badaniu będzie w stanie zaplanować dalsze postępowanie i oceni, czy migdałki nadają się do wycięcia.

Amigdalectomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na całkowitym lub częściowym usunięciu migdałków. Często przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i wymaga kilku dni rekonwalescencji.

Zabieg ten jest refundowany przez NFZ, po więcej szczegółów zalecamy zasięgnąć opinii u swojego lekarza.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-migdalkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.