Jak nie przytyć?

Mam 156 cm wzrostu, ale nie lubię patrzeć się na mój brzuch w lustrze, bo jest okrągły i nie wiem co zrobić. Chciałam się odchudzać, ale mama mi nie pozwoliła. Rodzice chodzą do pracy i przywieźli paczkę ze słodyczami. Boję się że przytyję, bo u mnie w rodzinie wszyscy chorowali na cukrzycę i moje 2 siostry (16-19 l.). Młodsza siostra - Ula i starsza - Gosia są grubsze, bo mają takie geny i właśnie zaczęło się to w okresie dojrzewania, takie tycie. Boję się, że ja pójdę w ich ślady. Co robić, żeby nie przytyć i w dodatku schudnąć?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja waga oscyluje około 70 centyla, zaś wzrost około 85 centyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa zarówno w stosunku do wieku jak i do wzrostu. Wartości te znajdują się w proporcjonalnym przedziale centylowym, co oznacza, że rozwijasz się harmonijnie. Nie powinnaś się zatem odchudzać. Jeżeli obawiasz się, że wraz z okresem dojrzewania dojdzie do znaczego wzrostu masy Twojego ciała, skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub dietetykiem, którzy nauczą Cię zasad zdrowego żywienia oraz wskażą Ci propozycje aktywności fizycznej. Powinno to zminimalizować problem.