Jak oceniać te wyniki badań na tarczycę?

Dzień dobry, mam 19 lat i od pół roku badam się pod kątem występowania u mnie chorób tarczycy. Moja obawa pojawiła się w związku ze stwierdzeniem Hashimoto u mojej mamy i babci. Pierwszy raz robiłam badanie z krwi w lutym, gdzie wszystkie hormony były w normie, a FT4 było obniżone. Endokrynolog zdziwiony był trochę tymi wynikami, więc kazał mi je powtórzyć z uwzględnieniem przeciwciał Anty TG. W drugich badaniach wszystko było w normie poza FT4, które znowu było obniżone. Zanim wydam kolejne pieniądze u lekarza chciałam poradzić się na forum, czy taki przypadek jest powodem do zmartwień i jak należy interpretować taki wynik. Pozdrawiam.
KOBIETA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię chorób tarczycy w Pani rodzinie. Fakt, że FT4 jest obniżone przy normalnych wynikach pozostałych hormonów tarczycy i przeciwciał, może być rzeczywiście nieco mylące. FT4, czyli wolna tyroksyna, jest jednym z kluczowych hormonów wytwarzanych przez tarczycę i ma znaczący wpływ na wiele procesów metabolicznych w organizmie.

Obniżony poziom FT4 może być związany z różnymi stanami organizmu, niekoniecznie z chorobą tarczycy. Może być to efekt naturalnych wahań w funkcjonowaniu tarczycy, a także może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład stres, dieta czy przyjmowanie niektórych leków. Warto również pamiętać, że interpretacja wyników badań powinna zawsze odbywać się w kontekście ogólnego stanu zdrowia i innych towarzyszących objawów. Dlatego lekarz wydając diagnozę opiera się również na szczegółowym wywiadzie klinicznym.

Zastanawiając się nad kolejnymi krokami, ważne jest, aby kontynuować obserwację i badania pod okiem specjalisty. Endokrynolog może zasugerować dalsze badania lub obserwację w czasie, aby zrozumieć, czy obniżony poziom FT4 jest chwilowy, czy może wskazywać na bardziej skomplikowaną sytuację.

Proszę pamiętać, że troska o zdrowie jest bardzo ważna i nie należy lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, zwłaszcza z tak ważnym gruczołem jak tarczyca.

Zapraszam również do lektury artykułów na omawiane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna

Życzę dużo zdrowia i spokoju, a także mam nadzieję, że kolejne konsultacje przyniosą więcej jasności w Pani sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.