Jak ocenić ten opis MR u 38-latki?
Dzień dobry, otrzymałam wynik rezonansu. Dodam tylko, że dokuczają mi bardzo silne bóle kręgosłupa lędźwiowego, w niektóre dni praktycznie wykluczając z normalnego funkcjonowania. Opis badania został porównany z wcześniejszym. - obniżona wysokość i sygnał krążka międzykręgowego L5-S1. - na poziomie L4-L5 rozluźnienie pierścienia włóknistego dyskretnie spłyca otwory międzykręgowe - na poziomie L5S1 widoczna szerokopodstawna, tylna protruzja krążka międzykręgowego (3,5mmAP). Obustronnie spłyca zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. W porównaniu do wcześniejszego badania wyraźniejsze obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
silne dolegliwości bólowe, o których Pani wspomina, mają prawdopodobnie związek z protruzją i zmianami typu bulging, które są konsekwencją dyskopatii lędźwiowej.
Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego.
Protruzja charakteryzuje się wysunięciem dysku spomiędzy struktur utrzymujących go między kręgami – początkowo zmiany te mogą nie dawać żadnych dolegliwości, z czasem pojawiają się ból kręgosłupa czy drętwienie kończyn.
Bulging z kolei jest to pewien szczególny typ uwypuklenia dysku, czyli wysunięcia się spoza kręgi krążka międzykręgowego. Wówczas kręgosłup traci amortyzację i stabilność, a uwypuklony dysk może uciskać okoliczne struktury nerwowe.
Szerzej ten problem omawia materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bulging-krazka-miedzykregowego.
Proszę skonsultować wyniki badań z neurologiem – do niego należy decyzja o leczeniu. Zazwyczaj podejmowana jest początkowo próba leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii i odpowiednio dobranej fizjoterapii – zwłaszcza jeżeli dolegliwości nie budzą obaw o wystąpienie niedowładów czy paraliżu.
O leczeniu bólu kręgosłupa może Pani przeczytać także w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.