Jak ocenić ten opis MR u 38-latki?

Dzień dobry, otrzymałam wynik rezonansu. Dodam tylko, że dokuczają mi bardzo silne bóle kręgosłupa lędźwiowego, w niektóre dni praktycznie wykluczając z normalnego funkcjonowania. Opis badania został porównany z wcześniejszym. - obniżona wysokość i sygnał krążka międzykręgowego L5-S1. - na poziomie L4-L5 rozluźnienie pierścienia włóknistego dyskretnie spłyca otwory międzykręgowe - na poziomie L5S1 widoczna szerokopodstawna, tylna protruzja krążka międzykręgowego (3,5mmAP). Obustronnie spłyca zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. W porównaniu do wcześniejszego badania wyraźniejsze obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

silne dolegliwości bólowe, o których Pani wspomina, mają prawdopodobnie związek z protruzją i zmianami typu bulging, które są konsekwencją dyskopatii lędźwiowej.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego.

Protruzja charakteryzuje się wysunięciem dysku spomiędzy struktur utrzymujących go między kręgami – początkowo zmiany te mogą nie dawać żadnych dolegliwości, z czasem pojawiają się ból kręgosłupa czy drętwienie kończyn.

Bulging z kolei jest to pewien szczególny typ uwypuklenia dysku, czyli wysunięcia się spoza kręgi krążka międzykręgowego. Wówczas kręgosłup traci amortyzację i stabilność, a uwypuklony dysk może uciskać okoliczne struktury nerwowe.

Szerzej ten problem omawia materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bulging-krazka-miedzykregowego.

Proszę skonsultować wyniki badań z neurologiem – do niego należy decyzja o leczeniu. Zazwyczaj podejmowana jest początkowo próba leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii i odpowiednio dobranej fizjoterapii – zwłaszcza jeżeli dolegliwości nie budzą obaw o wystąpienie niedowładów czy paraliżu.

O leczeniu bólu kręgosłupa może Pani przeczytać także w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.