Jak ocenić wynik RTG 5 -latki?
Witam. Proszę o informację co oznacza wynik RTG córki 5,5 letniej nieżytowe poszerzenie katow lewych Objawy kaszel, osłuchowo czysto. Bez gorączki ,

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie rtg klatki piersiowej. Istotną informacją jest fakt, czy dziecko choruje na jakieś choroby przewlekłe, które wymagałyby stałego leczenia.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia dziecka oraz aktualny wynik obrazowy. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą lub pulmonologiem dziecięcym, aby po analizie dotychczasowego badania mógł podjąć decyzję o dalszych działaniach i ewentualnym leczeniu.
Poszerzenie kątów w płucach może występować w wyniku wielu chorób układu oddechowego. Może to również oznaczać stan zapalny w obrębie lewej części płuca lub przebytą infekcję Covid – 19 w niedalekiej przeszłości.
Każdy wynik badania radiologicznego należałoby jednak skonsultować z lekarzem biorąc również pod uwagę aktualny stan zdrowia dziecka i towarzyszące objawy.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://parenting.pl/zapalenie-pluc-u-dzieci
https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc