Jak ocenić wynik RTG 5 -latki?

Witam. Proszę o informację co oznacza wynik RTG córki 5,5 letniej nieżytowe poszerzenie katow lewych Objawy kaszel, osłuchowo czysto. Bez gorączki ,

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie rtg klatki piersiowej. Istotną informacją jest fakt, czy dziecko choruje na jakieś choroby przewlekłe, które wymagałyby stałego leczenia.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia dziecka oraz aktualny wynik obrazowy. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą lub pulmonologiem dziecięcym, aby po analizie dotychczasowego badania mógł podjąć decyzję o dalszych działaniach i ewentualnym leczeniu.

Poszerzenie kątów w płucach może występować w wyniku wielu chorób układu oddechowego. Może to również oznaczać stan zapalny w obrębie lewej części płuca lub przebytą infekcję Covid – 19 w niedalekiej przeszłości.

Każdy wynik badania radiologicznego należałoby jednak skonsultować z lekarzem biorąc również pod uwagę aktualny stan zdrowia dziecka i towarzyszące objawy.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/zapalenie-pluc-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.