Jak odpowiednio zastosować Afobam?

Mam 24 lata ponad miesiąc temu stwierdzono u mnie nerwicę objawiającą się problemami z oddychaniem. Lekarz rodzinny przepisał mi doraźnie pół tabletki Afobam (50 mg), a atenololem mam trzymać puls w ok. 70 jeśli jest za wysoki. Afobam wziąłem tylko raz żeby przerwać pierwszy atak. Zamiast farmakologii rozpocząłem psychoterapię ale miałem dopiero trzy sesje więc efektów jeszcze nie widać. Wiem jak reaguje na niektóre sytuacje, do tej pory udało mi się albo ich unikać albo jakoś przetrzymać co nie jest przyjemne. W czwartek o 16 czeka mnie wyjazd służbowy. Wiem, że podróż samochodem z obcymi ludźmi może wywołać u mnie objawy psychosomatyczne bo już tak było a muszę w komforcie przeżyć. W jaki sposób mam bezpiecznie i skutecznie zablokować się Afobamem 50 mg? W czwartek między 15 a 20 muszę być w stanie normalnie funkcjonować. Mogę zacząć stosowanie już jutro żeby minimalnie przystosować organizm do leku. Później nie planuję i nawet nie chcę zażywać leku na stałe tylko doraźnie. Młody jestem zawierzam wszystko sile psychoterapii.

Witam, nie należy zakładać, że coś się wydarzy, ale reagować, jeśli się pojawią objawy ataku paniki podczas podróży, no co jest Pan zabezpieczony. Jednakże Afobam, to silny lek i zastanawiam czy nie wystarczyłoby noszenie w "portfelu" relanium czy hydroksyzyny. Sugeruję konsultację z lekarzem psychiatrą, aby włączył być może leki nie tak silnie uzależniające do dłuższego stosowania, aby zrobić przestrzeń do terapii. Zachęcam także do pracy własnej. Proszę poczytać o nerwicy, atakach paniki, ale też blogi osób, które poradziły sobie z tymi trudnościami. Nawet, gdy kupujemy przykładowo pralkę to robimy przegląd opinii i literatury przedmiotu. Kluczem do pokonania nerwicy jest zrozumienie jej istoty, i przełamanie lęku przed lękiem. Tylko Pan sam jest kluczem do uzdrowienia siebie, ale to cenne, że przy udziale specjalisty. Trzymam kciuki!

Witam Pana,
jeśli unika Pan sytuacji lękotwórczych - paradoksalnie utwierdza się Pan, w irracjonalnym zagrożeniu, utrzymuje się Pan, w stanie napięcia. Jeśli Pan doświadcza takich sytuacji, czując lęk, napięcie, dyskomfort w ciele, po pewnym czasie lęk ulega przyzwyczajeniu jego poziom spada. Cały mechanizm pozwala zrozumieć psychoterapia poznawczo - behawioralna. trzeba sobie uświadomić, czego dotyczą obawy? Klasycznie najpierw pojawia się myśl negatywna związana z określoną sytuacją, która powoduje wzrost poziomu niepokoju, lęku, dyskomfort odczuwany jest w ciele, co jest bardzo nieprzyjemne - w związku z tym wypracowuje się strategie unikowe, które pozwalają pozbyć się przykrych doświadczeń i organizm w ten sposób się uwarunkowuje i pogłębia w stanie zaburzeń lękowych. Zachodzi prosty psychologiczny mechanizm. Lecznicze jest konfrontowanie się z tym czego się obawiamy, bez zażywania leków. Farmakoterapia niweluje objaw, zmniejsza dyskomfort, jednak nie zawsze skutecznie. Zachęcam do poddania dyskusji myśl, która jest napędem lęku, używając argumentów za i przeciw. Proszę wychwycić treść myśli podczas podróży samochodem z obcymi ludźmi? Czego dotyczą Pana obawy? Czy to jest lęk społeczny?
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393