Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak oduczyć się nawyku obgryzania paznokci?

Witam, mój chłopak namiętnie gryzie, obgryza skórę wokół palców. Ma przez to poranione palce, czasem nawet do krwi. Zaklejałam mu palce plastrami - nie pomogło, czy są może jakieś środki o gorzkim smaku, jakim można posmarować mu palce żeby oduczył się tego nawyku?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Rola stresu w łysieniu plackowatym

Dzień dobry!

Tak, istnieją np. bezbarwne lakiery do paznokci o gorzkim smaku.
Kluczowe dla poradzenia sobie z każdym niezdrowym nawykiem jest jednak przede wszystkim uświadomienie go sobie (czy sam chłopak zauważa problem?), realne pragnienie zmiany (czy sam chce i stara się przestać obgryzać palce?), dobra motywacja, a także uświadomienie sobie przyczyn i mechanizmów problemu (np. że jest to zachowanie mające na celu obniżenie napięcia emocjonalnego, radzenia sobie ze stresem) - dopiero z tymi wszystkimi czynnikami pomocne mogą być dodatkowe ułatwienia np. gorzki lakier.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Dzień dobry,

Obgryzanie paznokci często występuje na tle nerwowym więc warto zastanowić się co tak naprawdę jest przyczyną takiej reakcji i jak można ja wyeliminować. Istnieją oczywiście preparaty dostępne w aptece o gorzkim smaku, którymi maluje się płytkę paznokcia natomiast trzeba pamiętać by robić to po każdym myciu rąk.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy