Jak pobrać taki wymaz?

Dzien dobry mam pytanie jestem w ciazy I dostalam od lekarza 1 probke do pobrania wymazu z pochwy I odbytu w kierunku Gbs jak to zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Badanie gbs to wykrywanie za pomocą wymazu obecności paciorkowca z grupy B. Bakteria ta występuje u wielu osób, a szacuje się, że około 10-30% kobiet jest jej bezobjawowymi nosicielami.

Bezobjawowe bytowanie tej bakterii nie daje żadnych dolegliwości, natomiast u kobiet ciężarnych może być dużym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Paciorkowiec ten, może bowiem zostać przeniesiony na noworodka podczas porodu i spowodować między innymi zapalenie płuc, a nawet sepsę.

Wykrywanie gbs jest to rutynowe badanie dla wszystkich kobiet w ciąży, przeprowadzane najczęściej między 35. a 37. tygodniem ciąży.

Z Pani opisu wynika, że zalecono Pani samodzielne pobranie wymazu. Najczęściej jednak to lekarz, bądź położna pobiera go, ze względu na prawidłowość wykonania tej czynności.

Zalecamy zatem wizytę u położnej lub lekarza ginekologa w celu wykonania tego badania. Specjalista zrobi to precyzyjnie i poprawnie, a wynik będzie bardziej wiarygodny, niż przy samodzielnym pobraniu tego rozmazu.

Przed badaniem należy zadbać o dokładny aspekt higieniczny pochwy oraz nie współżyć na dobę przed badaniem. Czynność polega na pobraniu jednego wymazu z przedsionka pochwy i jednego z okolic odbytu. Badanie te nie powoduje żadnych komplikacji.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/badania-gbs-do-czego-sluzy-przebieg-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-pochwy-gbs

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.