Jak pogodzić się z opieką naprzemienną nad dziećmi?

Witam .Łzy mi cały czas płyną i nie mogę się pogodzić z wyrokiem Sądu Okręgowego w Szczecinie w sprawie kontaktów dzieci z ojcem. Półtora roku nie jestem z mężem , wyprowadziłam się od niego wraz z dwójką dzieci, byłam bita, wyzywana i upokarzana przy dziecku przez ojca. Wyprowadziłam się do mojego domu rodzinnego położony 700 km od naszego miejsca zamieszkania. Przez te 1,5 roku ojciec odwiedzał dzieci. 13.12.17 zapadł wyrok w sprawie dzieci o opiece naprzemiennej : dwa tygodnie u ojca i dwa tygodnie u mnie. Dzieci są małe 4,5 roku i 2,5 roku. Ojciec przyjeżdża po dzieci a ja muszę je odebrać. Nie wyobrażam sobie dzieci worzonych co dwa tygodnie 700 km w jedną stronę. Straszy syn chodzi do przedszkola , ma opinie z poradni psychologiczno - pedagogicznej o wczesnym wspomagania rozwoju , terapię Si i ogopedę . Do tej pory woziłam go osobiście na te zajęcia. Ojciec dziecka chce mu zafundować prywatne, drugie przedszkole. Terapia nie bma sensu jezeli jest dwoch terapeutów ,Michaś ma problemy z adaptacją i nie wyobrażam sobie , że chodzi do dwóch przedszkoli. Tutaj ma swoich kolegów i koleżanki. Dodam, że ojciec dzieci pracuje zawodowo dla rynku niemieckiego i jest w Berlinie 2-3 razy w tygodniu. W tym czasie dziećmi ma opiekować się opiekunka. Pnie Piotrze proszę o jakąś radę bo nie wiem jak ja będę jeżdzić po te dzieci i czym. Samochód , który posiadam nie nadaje się na tak długie trasy, zresztą boję się sama jechać i że fizycznie nie dam rady. Jest tyle wypadków na drodze.Pociągiem z dwójką małych dzieci to przeprawa na cały dzień : trasa Szczecin - Łuków. Dzisiaj ojciec zabrał dzieci na dwa tygodnie, w poniedziałek Michaś ma przedstawienie w przedszkolu, miał śpiewać kolędy, szykowałam mu strój aniołka, ojciec nie chciał przełożyć terminu o kilka dni. Będę składała apelację tylko czekam na uzasadnienie wyroku. Nie ujmuję mu miłości do dzieci ani dzieciom do ojca. Wiem, że za nim tesknią i zawsze przyjeżdżał do nich kiedy chciał. Na ostatniej rozprawie powiedział, że nie będzie już tu jeździć i chce opieki naprzemiennej. Jestem pzrekonana że Sędzią była trochę stronnicza, czepiała się moich zeznań a na koniec dodała" co by było jakbym orzekła, żeby Pani przyjeżdżała do dzieci". z mojej strony była propozycja aby ojciec odwiedzał dzieci 1-2 razy w miesiącu na weekendy a w drugim miesiącu zabierał je do siebie na 7-10 dni. Niestety nie zgodził się. Bardzo proszę o odpowiedź co mam robicPozdrawiam serdecznie Ilona
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję, że napisała Pani do Portalu i poszukuje rozwiązania tak trudnej sytuacji rodzinnej, zabiegając przede wszystkim o potrzeby Dzieci.

Po przeczytaniu Pani obszernej relacji, poczułam wyjątkowo trudne emocje, szczególnej bezsilności i bezradności wobec postanowienia/wyroku Sądu.
Wyobrażam sobie, jak Pani może się czuć oraz jak trudnych emocji teraz doświadcza po takim postanowieniu Sądu (tym bardziej, że napisała Pani o incydentach przemocy wobec Pani).
Tak małe Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, równowagi i stabilizacji, oraz poczucia pewnej stałości, i przewidywane, systematyczne pokonywanie tak sporych odległości (700 km!) i towarzyszące temu rozstania, przez tak małe Dzieci wnosiłyby dużo niepokoju i napięć.
Gdzie i kiedy byłby czas na regenerację sił psychicznych, fizycznych (wyciszenie) Pani Dzieci?
Z drugiej strony, rozumiem też potrzebę ciągłości kontaktu Pani Męża ze swoimi Dziećmi, bo też podobnie jak Pani kocha swoje Dzieci i po prostu tęskni za Nimi.

Podsumowując, uważam że ma Pani jak najbardziej prawo czuć niezgodę i niemożność pogodzenia się z decyzją Sądu.
Proszę Panią, zawsze jest rozwiązanie...
Tak nie musi być!
Według mnie sprawa nadaje się do ponownego rozpatrzenia sprawy i mocno zachęcam Panią do odwołania się od decyzji Sądu
Proponowałabym Pani kontakt z całodobowym bezpłatnym Ośrodkiem interwencji Kryzysowej, np. w Krakowie, nr 12/421 92 82, gdzie może Pani uzyskać wskazówki i potrzebną Pani profesjonalną pomoc (m.in. prawną).

Sugerowałabym Pani, by również sięgnąć po wskazówki i opinię w w/w do Komitetu Ochrony Praw Dziecka (nr tel. 22/626 94 19) by pomógł Pani w podjęciu jak najbardziej optymalnych rozwiązań dla Pani Dzieci i również dla Państwa jako Rodziców.
Myślę, że pomocna byłaby dla Pani taka zwyczajna i wspierająca rozmowa z psychologiem.
Gdyby miała Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam Panią serdecznie do kontaktu via Skype.

Wspieram mentalnie Panią i Pani Dzieci oraz życzę tylko pomyślności i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam, z psychologicznego punktu widzenia rozwiązanie zaproponowane przez sąd nie jest dobre dla psychiki dziecka.
Proponuje to co Pani napisała napisać jeszcze raz w formie listowej i mailowej do Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie.
Odpowiedz może Pani dostać w bardzo krótkim czasie.
Być może jego stanowisko przy apelacji będzie miało większy wpływ na kolejny wyrok sądu.
Pozdrawiam ciepło,
ewa wojcik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Depresja i opieka nad dzieckiem

Witam, jestem mamą kilkuletniej córeczki.Cierpię na depresję i mój lekarz zalecił mi L* z tego powodu. Obawiam się tylko czy to nie wpłynie na moje prawa do opieki nad dzieckiem i czy były małżonek ( przez którego znalazałam się w tym stanie) nie będzie mógł tego wykorzystać przeciwko mnie aby móc ograniczyć mi prawa do córeczki. Zaznaczę jeszcze, iż mój stan nie wpływa w żaden sposób na wykonywanie obowiązków mamy a wręcz obecność córeczki dodaje mi otuchy. Proszę o wyjaśnienie.

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Ograniczenie praw rodzicielskich polega na pozbawieniu przez sąd możliwości rodziców do decydowania i wychowywania dziecka w określonym zakresie. Zwykle odbywa się to w ten sposób, że dla rodziny jest ustanawiany kurator, który sprawdza, w jakich warunkach jest wychowywane dziecko i czy rodzice wykonują władzę rodzicielską prawidłowo. Ponadto, dziecko wraz z rodzicami lub samo dziecko może być skierowane do placówki zajmującej się terapią rodzinną albo może być skierowane do instytucji, która zajmuje się sprawowaniem pieczy nad dziećmi. Poza tym, wykonywanie władzy rodzicielskiej może być ograniczone w taki sposób, że sąd decyduje, że określone decyzje i czynności rodzice mogą dokonać, ale tylko i wyłącznie za zgodą sądu. Ograniczenie władzy rodzicielskiej oznacza czasami też to, że dziecko trafia do rodziny zastępczej lub innej placówki opiekuńczej, gdzie realizowana jest władza rodzicielska. Kiedy można odebrać prawa rodzicielskie do dziecka? Odebranie praw rodzicielskich następuje w sytuacji dużego zagrożenia dobra dziecka. Postępowanie toczy się w sądzie. Sąd decyduje o odebraniu władzy rodzicielskiej po przeprowadzeniu postępowania w zakresie łamania podstawowych praw dziecka. Zasięga opinii biegłych na temat rozwoju dziecka, sposobu wychowania przez rodziców i na podstawie opinii decyduje, czy władza rodzicielska może być odebrana, czy też nie. Jest to decyzja bardzo poważna, gdyż rodzice zostają całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej. Sądzę, że Pani choroba – depresja – nie jest powodem, dla którego można byłoby wnosić o ograniczenie Pani praw do córki. Możliwe, że Pani były małżonek, tym bardziej, jeśli jest z Panią skonfliktowany, może chcieć wykorzystać Pani chorobę przeciwko Pani w walce o córkę. Niemniej jednak, jeżeli Pani choroba nie wpływa na jakość życia córki i jej rozwój, nie zaniedbuje Pani przez chorobę obowiązków rodzicielskich, podjęła Pani leczenie i co więcej – znajduje motywację i energię do działania dzięki obecności córki – to nie ma powodów, by ograniczyć Pani prawa rodzicielskie. Nawet, jeśli mąż zechce Pani zaszkodzić, może się Pani bronić, że to wskutek jego zachowania i rozwodu wpadła Pani w depresję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Opieka nad dzieckiem z autyzmem

jak należy sie opiekować dzieckiem z autyzmem
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią terapię - głównie należy wspomagać rozwój kompetencji społecznych oraz komunikację. W związku z tym warto uczęszczać do logopedy oraz na socjoterapię. Ponadto warto, aby Pani/Pan jak najwięcej dowiedział/a się na temat tego zaburzenia - dzięki temu lepiej je Pani/Pan zrozumie.
W Polsce istnieje wiele organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z autyzmem, między innym poprzez tworzenie grup wsparcia. Poniżej zamieszczam kilka z nich:
1. Fundacja SYNAPSIS, www.synapsis.waw.pl
2. Zarząd Główny Krajowego Towarzystwa Autyzmu
3. Fundacja na rzecz Rodzin Dotkniętych Autyzmem, www.furda.pl
4. Fundacja SILENTIO, www.silentio.pl
5. Fundacja Rozwiązać Autyzm, www.rozwiazacautyzm.pl
6. Fundacja ALPHA, www.autyzm.lublin.pl
7. Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA, www.mada.org.pl
8. Centrum Terapii Autyzmu, www.sotis.pl
9. Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem "Dalej Razem", www.autyzm.zgora.pl
10. Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu "Uczmy się żyć razem ", www.autyzmopole.pl
11.Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem "ProFUTURO", www.pro-futuro.org
Pozdrawiam

0

Dzień dobry!

Pytanie jest zbyt ogóle. Na ten szeroki temat znajdzie Pani wiele informacji w Internecie, na forach internetowych, stowarzyszeniach rodziców dzieci z autyzmem, a także w książkach - podręcznikach, poradnikach itp. Zawsze należy mieć też stały kontakt z lekarzem i psychologiem, którzy bliżej poznają konkretne dziecko, jego problemy, ograniczenia, potrzeby, mocne strony.

Pozdrawiam!

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Opieka nad dzieckiem z autyzmem nie powinna różnić się istotnie. Potrzebuje ono tego samego co wszystkie dzieci. Miłości, poczucia bezpieczeństwa, zabawy, konsekwencji. Trzeba tylko dostosować otoczenie do jego potrzeb oraz zapewnić wsparcie terapeutyczne.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty