Witam serdecznie.
Zaburzenia psychotyczne - urojenia i omamy występują u ok. 4-7 % chorych na padaczkę.Przyczyna ich występowania jest nieznana. Mogą być związane bezpośrednio z napadami lub występować w okresie międzynapadowym i przypominać swoim obrazem schizofrenię. Wielu autorów podkreśla, że nie występują objawy negatywne (wycofanie emocjonalne, bierność, brak spontaniczności), lecz pozytywne (urojenia i omamy).
Trudno stwierdzić, czy można samemu zauważyć u siebie objawy np. tzw. rozszczepienia osobowości. Zależy to od stopnia krytycyzmu chorobowego, który zazwyczaj nie jest pełny.
Rozszczepienie, czyli rozpad osobowości objawia się jednoczesnym przeżywaniem sprzecznych myśli, emocji i dążeń, bez poczucia zachodzącego konfliktu.
Autyzm polega na wycofaniu się z kontaktów i zaabsorbowaniu przeżyciami wewnętrznymi.Może to prowadzić do trudności w nawiązaniu jakiegokolwiek kontaktu lub zrozumieniu chorego - jego wypowiedzi mogą być dziwne, rozkojarzone, oderwane od rzeczywistości.
Leczenie zaburzeń psychotycznych występujących u osób chorych na padaczkę wymaga znajomości wpływu neuroleptyków na próg pobudliwości drgawkowej (dla celów leczniczych wykorzystać można zarówno brak wpływu na próg drgawkowy, jak i obniżanie tego progu).Prowadzący leczenie powinien również uwzględnić interakcje neuroleptyków i leków przeciwpadaczkowych (obniżającej z reguły stężenie neuroleptyków).
Urojenia mogą występować nawet przy maksymalnej dawce danego neuroleptyku, wówczas jest to wskazaniem do zmiany preparatu na inny.
Opisywane przez Ciebie odmienności neuroanatomiczne nie muszą wskazywać na schizofrenię.Zmiany organiczne występują u części osób chorych na schizofrenię i mają one różny charakter, nie można więc powiedzieć, że istnieją jakieś zmiany typowe dla tej choroby.
Z pozdrowieniami