Jak pokonać problemy ze snem i wyleczyć zaburzenia schizoafektywne?

Choruję na zaburzenie schizoafektywne maniakalne. 3 m-ce temu odstawiony miałem lek normotymiczny z powodu niedoczynności tarczycy, biorę też inny lek normotymiczny i lek przeciwpsychotyczny w niedużych dawkach. Zauważyłem u siebie pewne objawy: mam zaburzenie snu (albo śpię większość dnia, czasami nawet po 15h albo problem z zaśnięciem i sen krótszy 4-6 h), mam natręctwo - dociekliwość myślową i zmniejszoną granice między snem a rzeczywistością (czyli po przebudzeniu tak z minutę odczuwam emocje lub budzę się z myślą, której nie mogę określić co ona znaczy, czego dotyczy, która pochodzi ze snu ), a ponieważ zacząłem szkołę trochę obawiam się, że lekarz będzie chciał wziąć na obserwacje lub przepisze coś mocniejszego, co mnie może zamulić. Proszę o radę, co zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Proponuję, aby opowiedział Pan o swoich objawach lekarzowi prowadzącemu. Prawdopodobnie nie zachodzi tu konieczność obserwacji szpitalnej lecz pewna korekta leczenia. Być może należy zastanowić się np. nad inną porą przyjmowania leków, tak, aby nie wywierały one niekorzystnego wpływu na Pana aktywność w ciągu dnia.

Szczegółowe wskazówki może Pan uzyskać jedynie na podstawie osobistej rozmowy i badania lekarskiego.

Serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenie schizoafektywne

Witam. Leczyłem się na depresję z objawami psychotycznymi, lecz teraz lekarz zmienił mi diagnozę na zaburzenia schizoafektywne. Czyli stałem się schizofrenikiem i posiadam autyzm oraz rozpad osobowości?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Typ depresyjny zaburzenia schizoafektywnego to zaburzenie, w którym objawy schizofreniczne i depresyjne wykazują porównywalne nasilenie w trakcie tego samego epizodu choroby.

Oprócz typowych objawów depresji występują np. urojenia odsłonięcia lub zgłośnienia myśli, prześladowcze, halucynacje (np. głosy słyszane w głowie, które np. komentują zachowanie pacjenta).

Dla rozpoznania jest konieczne stwierdzenie jednego lub dwóch typowo schizofrenicznych objawów (urojenia, omamy, rozkojarzenie myślenia apatia i wycofanie społeczne). Nie muszą więc występować objawy autyzmu (rozumianego jako wycofanie społeczne, izolacja, niedostosowanie), aby rozpoznać zaburzenie schizoafektywne. Większość pacjentów powraca do pełnego zdrowia.

Rozpoznanie zaburzeń schizoafektywnych może mieć znaczenie w kwestii refundacji części leków psychotropowych.

Polecam informacje dostępne w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/psychoza-afektywna.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to na pewno zaburzenia schizoafektywne?

Witam. Choruję na zaburzenia schizoafektywne, ale nie zgadzam się z tą diagnozą, ponieważ kiedy były aktywne urojenia i omamy to nie było depresji ani manii a wyczytałem, że muszą współistnieć tym samym czasie objawy schizofrenii i afektywne.

Czy podczas leczenia neuroleptykiem nawet w maksymalnej dawce mają prawo pojawiać się urojenia?Tydzień temu byłem osobą, która mogła uratować świat przed zagładą. Posiadałem misję do utworzenia nowej, światowej religii, która miała uszczęśliwić ludzi - czy to można potraktować jako urojenie?

2. Czy da się samemu u siebie zauważyć rozpad osobowości i autyzm schizofreniczny? Jakie objawy są z tym związane?

3. Wciąż posiadam czasami omamy zapachowe. Trwają one sekundę lub krócej. Są to zapachy perfum, przypraw, tworzyw sztucznych itd. Jak ustalić czy te omamy pochodzą od psychozy czy od padaczki, którą posiadam? Zażywam lek przeciwpadaczkowy. Guz mózgu został wykluczony na tomografii.

4. Posiadam wady mózgu tj. poszerzenie komory III i IV oraz jamę przegrody przezroczystej. Wyczytałem, że te wady występują w schizofrenii lub mogą ją powodować. Czy mogę się spodziewać wybuchu schizofrenii?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia psychotyczne - urojenia i omamy występują u ok. 4-7 % chorych na padaczkę.Przyczyna ich występowania jest nieznana. Mogą być związane bezpośrednio z napadami lub występować w okresie międzynapadowym i przypominać swoim obrazem schizofrenię. Wielu autorów podkreśla, że nie występują objawy negatywne (wycofanie emocjonalne, bierność, brak spontaniczności), lecz pozytywne (urojenia i omamy).

Trudno stwierdzić, czy można samemu zauważyć u siebie objawy np. tzw. rozszczepienia osobowości. Zależy to od stopnia krytycyzmu chorobowego, który zazwyczaj nie jest pełny.

Rozszczepienie, czyli rozpad osobowości objawia się jednoczesnym przeżywaniem sprzecznych myśli, emocji i dążeń, bez poczucia zachodzącego konfliktu.

Autyzm polega na wycofaniu się z kontaktów i zaabsorbowaniu przeżyciami wewnętrznymi.Może to prowadzić do trudności w nawiązaniu jakiegokolwiek kontaktu  lub  zrozumieniu chorego - jego wypowiedzi mogą być dziwne, rozkojarzone, oderwane od rzeczywistości.

Leczenie zaburzeń psychotycznych występujących u osób chorych na padaczkę wymaga znajomości wpływu neuroleptyków na próg pobudliwości drgawkowej (dla celów leczniczych wykorzystać można zarówno brak wpływu na próg drgawkowy, jak i obniżanie tego progu).Prowadzący leczenie powinien również uwzględnić interakcje neuroleptyków i leków przeciwpadaczkowych (obniżającej z reguły stężenie neuroleptyków).

Urojenia mogą występować nawet przy maksymalnej dawce danego neuroleptyku, wówczas jest to wskazaniem do zmiany preparatu na inny.

Opisywane przez Ciebie odmienności neuroanatomiczne nie muszą wskazywać na schizofrenię.Zmiany organiczne występują u części osób chorych na schizofrenię i mają one różny charakter, nie można więc powiedzieć, że istnieją jakieś zmiany typowe dla tej choroby.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty