Czy Rispolept źle wpływa na sen?

Dzień dobry, Chciałabym zapytać, czy lek Rispolept może powodować problemy ze snem, jak wcześniejsze wybudzanie się? Dlaczego tak może się dziać, czy nie jest to dobry lek dla osoby mającej kłopoty ze snem? Czy można by zamienić go na inny o podobnym działaniu, ale nie zaburzający snu? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wśród bardzo częstych działań niepożądanych po zastosowaniu leku wymienia się zaburzenia snu – to może być bezsenność bądź wręcz przeciwnie – nadmierna senność. Odpowiadając więc na Pani pytanie – owszem, ten preparat może powodować problemy ze snem i jeśli są one dla Pani uciążliwe, to wskazana byłaby zmiana na inny lek. W tym celu należy udać się do specjalisty, który lek przepisał i przedstawić efekty uboczne, które Pani dokuczają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Dodajmy, że Rispolept jest lekiem przeciwpsychotycznym. Przepisywany jest w przypadkach: stanów maniakalnych, schizofrenii, uporczywej agresji u osób chorych na Alzheimera oraz objawów agresji u dzieci po piątym roku życia oraz u młodzieży, u których stwierdzono upośledzenie umysłowe bądź sprawność intelektualną poniżej przeciętnej.

Zachęcamy też, by zapoznać się z artykułami, w których można znaleźć więcej informacji o wspomnianym leku:

https://portal.abczdrowie.pl/rispolept-dzialanie-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.