Problemy mogą wynikać z przemęczenia. Mózg, żeby był w stanie zbierać, przetwarzać i wykorzystywać nowe informacje - a z tego co Pan pisze pański mózg dostaje tego naprawdę wiele - musi przechodzić w stan relaksu oraz głębokiego snu.
Pytanie zasadnicze: jak się Panu ostatnio śpi? Jak długo Pan śpi? O jakiej porze Pan się budzi i wstaje? Czy budzi się Pan wypoczęty? Czy śni się Panu coś (to też oznaka, że mózg przetwarza informacje z całego dnia)?
Druga sprawa: ile czasu w ciągu dnia nie robi Pan nic - ile czasu ma Pański umysł na odpoczynek, w czasie którego nie musi przetwarzać zbyt wielu informacji? Ile czasu poświęca Pan na robienie czegoś, co Pan lubi i robi bez wysiłku (z pasji)? To tryby, w które lubi wchodzić nasz umysł, żeby się zregenerować.
Kolejna rzecz: czego Pan słucha? Świetnie działa na mózg, zwłaszcza muzyka... barokowa - Mozart, Bach - ma taką harmonię, która pobudza współpracę całego mózgu; ale też muzyka etniczna, instrumentalna po prostu, chorały.
Najgorzej na nasz mózg wpływa niestety metal, techno, mocno nieharmonijne odmiany jazzu, wszelkiego rodzaju eksperymentalna muzyka.
Jaki jest plan Pana dnia? Czy różne obowiązki są przetykane czasem dla umysłu? Ile czasu spędza Pan przed komputerem?
I wreszcie: koncentrację i myślenie można ćwiczyć, można je trenować, "rozciągać". Na rynku jest dostępnych mnóstwo ćwiczeń tego typu: zagadek, rebusów, nawet gier komputerowych (ale światło komputera niezbyt dobrze działa na mózg, męczy go, stymulując produkcję substancji odpowiedzialnych za stan czuwania - i gorzej się śpi). Nie muszą to być zagadki logiczne, bardzo dobrze wyrabiają koncentrację zadania typu "wyszukaj na złożonym obrazku", "jak najszybciej posegreguj, dopisz".
Jeśli chce Pan dodatkowo polepszyć możliwości swojego umysłu - proszę znaleźć ćwiczenia na koncentrację (zwłaszcza w formie papierowej - książkowej) oraz poszukać w Internecie ćwiczeń kinestetycznych (nazywanych też gimnastyką mózgu) - jest to kilka zabawnych ruchów do wykonania zawsze i wszędzie, które poprawiają ukrwienie oraz stymulują współpracę pomiędzy półkulami.
Powodzenia!!!
Witam, jest Pan bardzo zajętym człowiekiem, studiuje Pan, prowadzi firmę, robi dodatkowe kursy, nadzoruje budowę. Być może Pana mózg jest w tej chwili przeciążony. W jaki sposób Pan odpoczywa, jakie sporty uprawia? Czy są takie momenty w których jest Pan w stanie zwolnić tempo? Pozytywnie może wpłynąć odpowiednia, zbilansowana dieta, obniżenie poziomu stresu i zmęczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poprawić swoją koncentrację? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Praca mózgu a waga u 28-latki – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Korzystanie z komputera przed snem a jakość snu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy wada wzroku może się polepszyć? – odpowiada Lek. Marta Szymańska
- Czy suplementami można polepszyć pamięć? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Przyswajanie wiedzy przez osobę niepełnosprawną z uszkodzeniem mózgowym – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak polepszyć swój stan po operacji skoliozy? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak wzmocnić swoją samoocenę? – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Jakie książki wpływają na rozwój mózgu? – odpowiada Dr Katarzyna Sitnik-Warchulska
- Wpływ depresji na funkcje mózgu – odpowiada Lek. Jerzy Bajko