Jak pomóc dziecku w zgubieniu nadwagi?

Moje dziecko ma 164 cm wzrostu i waży 84 kg. Lubi lekcje wf i b. dobrze sobie na nich radzi, ale jest to właściwie jedyna forma ruchu. To typ wzorowego ucznia, komputerowca. Jaką dietę należy zastosować i jakie ćwiczenia, aby pomóc mojemu dziecku bezpiecznie zredukować wagę? Jest to bardzo drażniący dla niego problem i dopóki się o nim nie mówi, to jest ok., w innym przypadku traci humor i wiarę w siebie, a jest rewelacyjnym młodym człowiekiem. Proszę o konkretne wskazówki. Czy warto w takim wypadku skorzystać z porad, np. naturhaus?

MĘŻCZYZNA, 13 LAT ponad rok temu

Witam!

Odchudzanie osób w wieku dojrzewania i dzieci może być problematyczne. Ciąży nad nimi presja otoczenia, kult szczupłej sylwetki promowany prze media, naciski rodziców, a z drugiej strony otaczani są restauracjami z produktami typu fast food, niezdrowymi przekąskami w sklepikach szkolnych i innymi czynnikami utrudniającymi im walkę z nadwagą bądź otyłością. W tym momencie bardzo ważne jest wsparcie rodziców. Jeśli syn wstydzi się i zamyka podczas rozmowy na temat swojej masy ciała warto udać się do specjalisty. Najlepiej wybrać poradnię dietetyczną, gdzie jednocześnie oferowana jest pomoc psychologa bądź coacha – trenera. Czasami dietetyk sam jest wyspecjalizowany w udzielaniu porad psychologicznych. Warto udać się z dzieckiem do poradni, porozmawiać wspólnie z dietetykiem, po czym dać dziecku swobodę indywidualnej rozmowy ze specjalistą. Dzięki temu łatwiej będzie przekonać go do zmiany nawyków żywieniowych. Dużą rolę odgrywają tutaj rodzicie, bo to oni najczęściej decydują o tym co dziecko je (przynajmniej w domu), dlatego ich edukacja jest równie ważna. Warto wiedzieć, że odchudzanie to proces długotrwały, dlatego ciągle należy motywować dziecko i chwalić go choćby za małe postępy.
Z mojej strony podam również kilka wskazówek odnośnie zmiany stylu życia i odżywiania. Najlepiej, aby zmiany te nastąpiły w całej rodzinie.
Posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiście z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Proszę stosować się także do poniższych zasad:
1. Jeść posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pić dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100%. Unikać natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybierać produkty jak najmniej przetworzone - unikać fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jeść warzywa i owoce. Warzywa dodawać do każdego posiłku.
5. Jeśli nie można obejść się bez słodyczy wybierać te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Należy również pamiętać o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc dziecku, które ma dużą nadwagę?

Moja córka ma w tej chwili poważna nadwagę, wszelkie próby rozmowy na ten temat kończą się wyjściem córki z pokoju lub krzykiem. W domu jemy zdrowo, jestem weganką i tak gotuje dla całej rodziny. Nie kontroluję tego co je poza domem. Córka ma swoje pieniądze, które zarobiła w wakacje. Ma 20 lat i około 20 kg nadwagi. Wszelkie próby wyciągnięcia ją na rower lub basen kończą się odmową. W zeszłym roku opłacałam jej treningi na siłowni, niestety nic nie schudła. Nie wiem, jak jej pomóc.
KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Witam
Żadne naciski nie pomogą. Dziecko ma 20 lat i jest dorosłym człowiekiem. Czasem gdy zaakceptujemy decyzję córki i się pogodzimy może dojść to sytuacji przeciwnej. Jedzenie może być swowodowane nieradzeniem sobie. Jedyne co może Pani zrobić to badania i sprawdzić czy jest zdrowa.

Magdalena Maciejewska
Dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

0

Dzień dobry,

niestety jeżeli córka sama w sobie nie czuje potrzeby zmiany to będzie ciężko ją przekonać do zmian. Na siłę nie da się stosować diety ( która powinna być zbilansowana względem jej potrzeb).

Może ją Pani spróbować zaprowadzić do dietetyka ( może go sobie wybrać sama) i wówczas jest szansa, że uda się przekonać Pani córkę. Warto poszukać dietetyka, który ma doświadczenie w pracy z młodzieżą i wykaże się dużą ilością entuzjazmu.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Jeżeli córka nie chce schudnąć, nie widzi problemu ze swoja wagą, to nic Pani z tym nie zrobi. Nie można kogoś zmusić do przestrzegania diety, czy aktywności fizycznej. Córka powinna chcieć się zmienić, tylko takie nastawienie przyniesie sukces.
Pomóc może odpowiednia terapia psychologiczna.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com, 515 090 252
http://dietetyka-medyczna.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zgubić wagę przy pracy kierowcy?

witam mam 28 lat siedzący tryb pracy kierowca..mam 165 wzr i 92 kg wagi wszystko nogi ręce oki wszystko idzie w brzuch jak zgubić kg ? co najlepiej jesci nie mam czasu na ćwiczenie niestety z góry dziękuje i pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Mgr Marta Adamek Dietetyk, Poznań
21 poziom zaufania

Witam,

nie podał Pan, niestety, kompletnych informacji- w jak dalekie trasy Pan jeździ, czy ma Pan w wyposażeniu lodówkę/ palnik.
Jeśli ma Pan możliwość, sugeruję przygotowywanie posiłków w pojemniczkach, do odgrzania lub bezpośredniej konsumpcji. Dobrze sprawdzą się koktajle, które będzie mógł Pan popijać w czasie jazdy, na bazie warzyw lub owoców, płatków owsianych oraz mleka lub jogurtu naturalnego.
Proszę dbać o to, by posiłki spożywać, w miarę możliwości, regularnie. Jeśli stołuje się Pan w przydrożnych barach, zachęcam do zapoznania się wcześniej z mapą lokali gastronomicznych w obrębie Pańskiej trasy tak, by wybierać zdrowe produkty. Zachęcam włączyć do menu brązowy ryż, kasze, chude mięso drobiowe oraz ryby. Proszę unikać natomiast dań podawanych z zawiesistymi sosami oraz dań smażonych, zwłaszcza w głębokim tłuszczu.
Proszę pamiętać także o nawadnianiu organizmu. Dobrze byłoby, gdyby wypijał Pan co najmniej 1,5 l płynów (najlepiej wody mineralnej) w ciągu dnia.
Jeśli nie ma Pan czasu na regularne ćwiczenia, zachęcam do gimnastyki w ramach przerwy w jeździe- poprawi Pan w ten sposób krążenie krwi oraz rozrusza stawy.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Marta Adamek
Mój Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty