Jak pomóc osobie z podejrzeniem schizofrenii?

Jak postępować z partnerem,32-letnim mężczyzną,który zajmuje się rzeczami niezrozumialymi dla otoczenia (zaangażował się w prowadzenie fundacji działającej na rzecz Afryki)?Jest osobą ambitną,kończy doktorat,prowadzi zajęcia,ma stypendium naukowe i z tego się utrzymuje,nie pracuje póki co.Rodzina kompletnie tego nie rozumie,ja się staram,co nie oznacza,że rozumiem.Jak mu pomóc?Nie ma zdiagnozowanej schizofrenii,kiedyś zdiagnozowano u niego ChaD,miał tylko jeden atak.Do tej pory brak nawrotów.

Dzień dobry,

Wydaje mi się, że można tu wyodrębnić dwie sprawy. Po pierwsze: jak pomóc osobie, która w naszym odczuciu jest zagubiona – i tu podstawa jest motywacja tej osoby do zmiany, bo bez tego sami nic nie damy rady zrobić. A po drugie, i to wydaje mi się ważne w tej sytuacji, odczucia i dyskomfort otoczenia, prawdopodobnie dotyczy to Pani. Najogólniejsza odpowiedzią, jak reagować w kontakcie z osoba z problemami emocjonalnymi, jest to że możemy delikatnie i otwarcie wyrażać nasze odczucia, np. to, że trudno nam pewne posunięcia do końca zrozumieć. Warto nadmienić, że schizofrenia to bardzo mocna diagnoza i z tego, co rozumiem, nie mamy takiej pewności w tym przypadku, bardziej pojawiają się takie skojarzenia.
Pozdrawiam,
Aneta Fudała

http://gabinetpsychodynamiczny.pl/blog/

Diagnozę dotyczącą schizofrenii może postawić tylko lekarz, w zasadzie biorąc pod uwagę ciężar i konsekwencje takiego rozpoznania powinien to być psychiatra.