Jak poprawić samoocenę w dorosłym wieku?

Dzien dobry. Mam problem z samoocena. Czyje sie zle ze soba,nielubie sie .Zle czuje sie wsrod ludzi,kazde wyjscie do sklepu wiaze sie ze stresem ze ktos moze mnoe zobaczec ze moze zle wygladam itd..Czesto jestem smutna balo rzecxy mnie cieszy.Jestem lenia,nic mi sie nieche.Czuje ze juz nic w zyciu nieosiagne i czyje sie zdowowana praca ktorej nielubie,brakiem pieniedzy itd.. Czesto siedze na portalach i ogladam inne dziewczyny ,zazdroszcze im wygladu,zycia itd.. zastanawiam sie czy moj stan wynika z lenistwa czy moze potrzebuje spotkania z psychologiem.

Witam,

niskie poczucie własnej wartości - samoocena, kształtuje się w procesie socjalizacji, wymaga systematycznej pracy w tym obszarze, w celu zmniejszenia samokrytycyzmu wobec siebie. Zalecana jest psychoterapia jako forma pomocy, polecam paradygmat poznawczo-behawioralna.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry! Opisywane przez Panią problemy wynikają z poczucia niskiej wartości własnej osoby, które pewnie są konsekwencją słabych relacji z rodzicami, surowym wychowaniem czy jeszcze innymi trudnymi sytuacjami rodzinnymi, o których w tym liście Pani nie pisze. Niska samoocena, brak motywacji do działania, i szerzej do życia, brak radości życia, pojawiający się smutek to objawy, które wymagają psychoterapii i to raczej długoterminowej, w której będzie Pani mogła odbudować swoją samoocenę, zobaczyć swoją wartość i odzyskać chęć do życia. Myślę, że przeglądanie przez Panią wiadomości o innych kobietach jest po części wyrazem tęsknoty do tego, czego Pani teraz brakuje. Jaki to będzie rodzaj psychoterapii, czy psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, czy jeszcze inna, jest mniej istotne, niż to, by znalazła Pani psychoterapeutę, z którym będzie się Pani dobrze czuć, znajdzie u niego zrozumienie i empatię. Warto się zastanowić, czy ze względu na źródło swoich problemów, powinien to być mężczyzna, czy kobieta. To również jest często ważne.