Jak radzić sobie z ciągłym stresem w życiu?

witam , mam problem z codziennym zyciem , wyjscie z domu , do ludzi do sklepow, przebywanie wsrod ludzi sprawia ze sie denerwuje , stresuje , czuje sie bardzo sztywno ,czuje wrecz jakbym caly czas mial zacisnieta szczeke oraz mam wrazenie ze kazdy sie na mnie patrzy ,nasila sie to jak jestem sam , z kims nie jest to az tak mocno odczuwalne nie jest to tak powazne ze nie moge normalnie zyc ale bardzo to przeszkadza poniewaz nie moge zyc pelnia zycia czy jest cos ze mna nie tak ? jak sie zrelaksowac bo tego mi najbardziej brakuje ?

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu, że zechciał Pan podzielić się częścią swoich obaw i słusznie.

Przyznaję, że kontrolowanie siebie w codziennych relacjach oraz brak regeneracji/relaksacji sił, jak również obniżone poczucie własnej wartości, mogą pociągać za sobą poczucie wielu strat, co z kolei wpływa na poczucie życia pełnią.

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytanie, jak Człowiek postrzega siebie, jak siebie ocenia, jaką posiada wiedzę o sobie, czyli tzw. opinie i sądy na swój temat.
Odnoszą się one szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.

Ta niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach i przez to wycofywanie się z aktywności, jak i uogólnianie niepowodzeń i przez to niedocenianie/nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów...

Tak nie musi być!
Jestem przekonana, że nie docenia Pan i pewnie nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc nimi dzielić się z Innymi i ze Światem, bo Inni są ciekawi Pana.
Być może nie zauważa Pan, że jest lubiany i skupia się na tym, czego nie ma, co się nie dzieje?

Podsumowując, zachęcam Pana mocno do wzbogacania swojej osobowości, do rozwoju, do wyrozumiałego zaprzyjaźnienia się z samym sobą..
Możliwe byłoby to w pracy rozwojowej pod okiem psychologa/psychoterapeuty.

Życzę Panu tylko wartościowych i przyjaznych Ludzi wokół,
irena.mielnik.madej.gmail.com
tel. 502 749 605