Jak poprawić swoje stosunki z żoną podczas choroby SM?

Nie widzę sensu dalszego życia, już coraz bardziej mi trudno wytrzymywać w domu. Żona uważa, że nie uważa nasze małżeństwo za nieważne gdyż nie wiedziała o mojej chorobie SM choć ja się o niej dowiedziałem 16 lat po ślubie. Obecnie jestem leczony programem II linii leczenia SM, w sierpniu została założona mi pompa baclofenowa, ale nie widzę sensu mego życia. Jestem tym zmęczony. Robert

Dzień Dobry Panie Robercie,

Zacznę od podziękowania Panu, że zechciał Pan podzielić się swoją doświadczającą Pana, częścią historii osobistej.

Przyznaję, że choroba przewlekająca się może pociągać za sobą poczucie wielu strat, co z kolei ma wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości i na relacje z Najbliższymi...

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytanie, jak Człowiek postrzega siebie, jak siebie ocenia, jaką posiada wiedzę o sobie, czyli tzw.opinie i sądu na swój temat.
Odnoszą się one szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.
Jeśli któryś z filarów poczucia własnej wartości zostanie nadszarpnięty, to pojawia się niska samoocena.
Ta niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach i przez to wycofywanie się z aktywności, jak i uogólnianie niepowodzeń i przez to niedocenianie/nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów...

Tak nie musi być!

Jestem przekonana, że nie docenia Pan i pewnie nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc wiele oferować swojej Małżonce oraz Innym...

Podsumowując, zachęcam Pana do zaprzyjaźnienia się z samym sobą, na skupieniu się na tym, na co ma Pan wpływ, poprzez podjęcie wspierającej (sesje domowe, jeśli taka konieczność) pracy terapeutycznej z psychologiem, w ramach NFZ-tu (co przełoży się na zadowalające relacje z Żoną.

Życzę Panu Tego, Co jest Panu najbardziej teraz potrzebne,

irena.mielnik.madej@gmail.com