Dlaczego jestem zła na innych?

Od pewnego czasu często plącze denerwują mnie inni ludzie Nie widzę sensu dalej żyć. Jest to związane z moja trwała niepełnosprawnością. Rodzina pracuje na okrąglo, wszyscy znajomi maja prace rodzinę a ja 4 ściany. Rodzina mi mówi tylko wymyślasz problemy. Nic się z tym nie zrobi. Rozumieją mnie tylko inni na wózkach i fizjoterapeuta. Co robić dalej czy są leki które pomoga?

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani :)

... Że zechciała Pani napisać do Portalu abc Zdrowie, mam nadzieję, ze samo napisanie przyniosło Pani ulgę.

Przyznaję, że niepełnosprawność może pociągać za sobą poczucie wielu strat, co z kolei może wpływać na obniżenie poczucia własnej wartości.
Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytania:
1. jak Człowiek postrzega siebie,
2. jak siebie ocenia,
3. jaką posiada wiedzę o sobie, czyli tzw.opinie i sadu na swój temat.
Opinie te odnoszą się szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.
I tak będą Osoby, które budują swoją samoocenę, opierając się na kryterium tylko wyglądu zewnętrznego, czy sprawności fizycznej, Inni zwracają uwagę na wykształcenie, osiągnięcia naukowe/zawodowe, jakość relacji międzyludzkiej, jak i na skuteczność w działaniu.
Jeszcze Inni, że idą do przodu, pomimo wielkich trudności...

Niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach i przez to wycofywanie się z aktywności, jak i uogólnianie niepowodzeń -
przez to niedocenianie i nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów.

Być może skupia się Pani na tym, czego nie ma, co się nie dzieje?

Jestem przekonana, że nie docenia Pani i nie zauważa, że ma wiele zalet, by móc nimi dzielić się z Innymi i ze Światem, bo Inni są ciekawi Pani!

Zachęcam Panią, by wychodzić ze swoimi potrzebami do Ludzi.
Czasami może się zdarzyć, że Pani potrzeba nie będzie zrealizowana i należy to przyjąć.
Ważne, by nie brać tego do siebie, bo to jest jeden z elementów społecznego funkcjonowania.

Podsumowując, zachęcam Panią do wzbogacania swojej osobowości, poprzez oglądanie/czytanie ciekawych historii ciekawych Ludzi, którzy borykali się z olbrzymimi doświadczeniami, słuchanie motywujących treści, do spotkań w kręgu Pani zainteresowań.

Życzę Pani tylko wartościowych i przyjaznych Ludzi wokół,

irena.mielnik.madej.gmail.com
tel. 502 749 605