Jak poprawić swój komfort życia po trudnej ciąży?

Witam. Mój problem zaczął się rok temu po ciężkiej ciąży, trudnym porodzie i komplikacjach. Od tamtej pory wiodę nerwowe życie i podejrzewam, że to wina dolegliwości... Przez większość dnia odczuwam nudności. Często po posiłkach czuje dyskomfort w górnej części brzucha i od razu muszę się wyproznic. Jest mi wtedy niedobrze w trakcie ale też po wyproznieniu jeszcze przez parę minut zanim się wszystko ustabilizuje. Często odczuwam lekkie bóle w górnej części brzucha, bardziej po lewej strony oraz kłucie na wylot w żebrach z lewej strony, z przodu, na boku ale też i w plecach. Często miewam luźne stolce ale tez i zaparcia. Miałam gastroskopie, wyszła bakteria hp i mała ilość żółci w żołądku. jestem po leczeniu ale nic się nie zmieniło. Przyjmowałam leki na refluks, ponieważ często towarzyszy mi swędzenie w przełyku ale też nic się nie zmieniło. Morfologia, próby watrobowe, nerkowe i trzustkowe w normie. Usg brzucha również dobrze. Nie mam już sił, jest mi ciągle niedobrze, nie wiem już co mam robić, moje samopoczucie z tego powodu jest coraz gorsze...
Redakcja abcZdrowie

Witamy!

treść Pani pytania pokazuje, że przeszła Pani trudny czas związany z ciążą oraz porodem. Jest to nowa sytuacja dla kobiety, życie zmienia się o 180 stopni. Dochodzą hormony, zmęczenie spowodowane niewyspaniem, brakiem odpoczynku oraz trudami porodu. Wszystko to przyczynia się do długo utrzymującego się wysokiego poziomu stresu.

Wszystkie objawy, które Pani opisuje są związane głównie z układem pokarmowym, np. nudności, częste bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, a także refluks, i mogą one wskazywać na zaburzenia psychosomatyczne. Zaburzenia te częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Wysoki, stale utrzymujący się stres przyczynia się oraz potęguje te zaburzenia.

Dobrze, że wykonała Pani badania, które wykluczyły poważne choroby. Teraz należałoby się skupić na znalezieniu źródła problemów i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia oraz terapii, aby problemy psychosomatyczne mogły z czasem ustąpić.

Zalecamy tutaj wizytę u specjalisty - psychologa lub psychiatry, którzy mogą ustalić odpowiedni kierunek psychoterapii, a także w razie konieczności leczenia farmakologicznego.

Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne, https://parenting.pl/objawy-depresji-poporodowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.