Czy jest coś, co mogę zrobić, żeby poprawić swój komfort życia?

Kiedy miałem 14 lat chorowałem przez rok na zaburzenia odżywiania. Zażywałem wtedy duże ilości środków przeczyszczających. Od tamtego czasu minęło już 7 lat i mimo że je odstawiłem, nadal odczuwam skutki ich zażywania. Mam biegunki codziennie rano (tak jakbym normalnie nadal pił herbatki), mam nietolerancję laktozy, czuję że perystaltyka jest znacznie przyspieszona, odczuwam bardzo duże zmęczenie po większych posiłkach, odczuwam ogólny dyskomfort w podbrzuszu. Leczyłem się u 3 gastrologów, miałem robioną kolonoskopię, gastroskopię (badania nic poważnego nie wykazały). Niestety gastrolodzy nie wzięli jakoś poważnie pod uwagę mojej sugestii, że moje problemy to wynik zażywania tychże środków. Przypuszczam, że mam IBS, niestety żadna dieta nie pomaga, a gdy się stresuję, momentalnie muszę iść do toalety.

Wiem, że do moich objawów przyczynia się psychika (chodzę do psychologa), ale wiem też, że środki przeczyszczające zostawiły jakiś ślad. Czy jest coś, co mogę zrobić, żeby poprawić jakoś swój komfort życia? Obecnie piję różne ziołowe herbatki, takie jak rumianek czy szałwia, ale nie widzę większej poprawy. Z góry dziękuję za pomoc!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

opisywane przez Pana objawy faktycznie mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego.
Symptomy te mają związek z Pana zaburzeniami odżywiania, jednak polega on na podobnej przyczynie - tzn. problemach związanych z Pana sposobem myślenia i przeżywania.

W przeszłości mogły się one manifestować objawami zaburzeń odżywiania, a obecnie - objawami z kręgu zaburzeń psychosomatycznych.

Bezpośredni wpływ samych leków przeczyszczających po 7 latach od ich odstawienia w zasadzie można wykluczyć.

IBS występuje u ludzi, którzy nigdy wcześniej nie stosowali leków przeczyszczających.
Rozumiem, że do doszukiwania się takich przyczyn skłania Pana nieskuteczność psychoterapii.

W tej sytuacji może Pan zastanowić się nad tym, dlaczego nie przynosi ona wystarczających efektów: być może trwa zbyt krótko, jest zbyt mało intensywna lub nie ma Pan przekonania do stosowanej metody psychoterapeutycznej. Może Pan to omówić z terapeutą lub zastanowić się nad zmianą metody.

Ponadto, proponuję, aby skorzystał Pan z konsultacji lekarza psychiatry. W IBS z powodzeniem stosuje się leki przeciwdepresyjne.

Serdecznie pozdrawiam!