Jak poradzić sobie z myślą o wcześniejszych partnerach seksualnych?

Witam, jestem z dziewczyną od roku, już na początku dowiedziałem się, że miała znacznie więcej partnerów seksualnych ode mnie. Próbowałem zapomnieć , żyć chwilą i planować z nią przyszłość... niestety co jakiś czas problem wraca i to coraz mocniej... Nie daje sobą rady... Co zrobić?

Witam, naturalna jest zazdrość o poprzednich partnerów, wynika to z naszej tendencji do porównywania sie i naturalnej chęci bycia tym najlepszym. Rozumiem, ze Pan przezywa te emocje bardzo mocno, są one natrętne i przeszkadzaja w skupieniu sie na codziennym budowaniu relacji z partnerka. Wynika to prawdopodobnie ze sposobu w jaki sam Pan myśli o sobie, dlatego zachęcam Pana do wizyty u psychoterapeuty. Pozdrawiam

Dobry wieczór,
przyczynę wspomnianego dyskomfortu może stanowić szereg przekonań i myśli o sobie samym. Przypuszczam, że towarzyszy temu również uczucie niepewności i lęku. Rzeczywiście, pozostawienie tego problemu i próba zbagatelizowania go nie sprzyja zbudowaniu właściwej relacji.
Warto skorzystać z porady psychologa i być może podjąć wspólnie z nim próbę znalezienia przyczyny.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam,
Opisywany problem może wynikać z kilku przyczyn. Na pewno warto się zastanowić nad własną samooceną. Być może niskie lub uzależnione od oceny otoczenia poczucie własnej wartości powoduje pojawianie się dyskomfortu w sytuacji kiedy partnerka jest bardziej doświadczona seksualnie. Opisywany przez Pana problem nosi także znamiona myśli natrętnych. Proponuję zgłosić się do psychologa w celu znalezienia przyczyn problemu oraz załagodzenia objawów.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka