Jak poradzić sobie z nerwicą lękową w wieku 19 lat?

Witam. Mam 19 lat i od dłuższego czasu zmagam sie z nerwica lękowa. Objawy jako takie już zniknęły, nie mam napadów i mniej przejmują mnie sytuacje społeczne. Leki(asertin) i terapia pomogły. Jednak jeden główny problem dalej pozostaje. Mianowicie..kiedys ćwiczyłem na siłowni kilka dobrych lat, jednak przez stres w szkole i inne problemy odpuściłem, teraz jednak wróciłem do tego i jest troche dziwnie..w trakcie pierwszego treningu po rozgrzewce i pierwszym ćwiczeniu dostałem dziwnego uczucia w oczach, jakby byky suche, źrenice powiększone i taka jakby senność, czasami musiałem przerywać trening bo miałem wrażenie że mi słabo i byłem lekko zdezorientowany, nie mogłem się skupić. Miałem już to wczesniej zanim brałem leki, Ale już w tym czasie zaczynala sie moja nerwica..Czym to może być spowodowane i jak sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc. ps. suplementuje się magnezem(60mg) B6. od niedawna różne zioła melisa, rumianek, mięta.

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy, wyglądają na odpowiedź Pana organizmu na (być może?) za nadmiernie wzmożony wysiłek fizyczny,
po dłuższej przerwie w aktywności.

Jeśli symptomy utrzymywałyby się, wskazana konsultacja z Trenerem personalnym.

Serdeczności i pomyślności Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana, po takich przejściach, jak lęki napadowe, można mieć nadwrażliwość na wszelkie objawy z ciała oraz lęk przed ewentualną chorobą lub przed nawrotem lęków panicznych. Ponadto podczas ćwiczeń na siłowni po dłuższej przerwie może występować poczucie słabszej kondycji, jednak ważne jest to, jak to interpretujemy. Gdy pojawią się myśli, że to jakaś choroba, to mamy szansę na spiralę lęku prowadzącą do paniki (więcej o tym napisałam na mojej stronie psycheefekt.pl – na blogu). Prawdopodobnie zaniepokoił się Pan tymi objawami osłabienia i odczuwany lęk spowodował wyrzut hormonów stresu, co może dawać takie objawy, jakie Pan opisał. Proszę się tymi objawami nie martwić – przy założeniu, że jest Pan przebadany pod względem kardiologicznym. Pana kondycja wróci do normy, ale stopniowo organizm musi się przyzwyczaić do wzmożonej aktywności fizycznej. Aby uniknąć osłabień, trzeba pilnować odpowiedniego odżywienia i nawodnienia – ważna jest jakość posiłku przed i po treningach, nawodnienie podczas ich trwania. Chodzi o to, żeby nie dochodziło np. do przetrenowania, odwodnienia, spadków cukru we krwi, które również mogą objawiać się osłabieniem. Aby ich uniknąć ważna jest też systematyczna regeneracja, czyli sen i dni bez treningowe, a także odpowiednie radzenie sobie z codziennym stresem – zwłaszcza u osób wrażliwych (więcej o stresie napisałam na mojej stronie psycheefekt.pl – na blogu). Bardzo dobrze, że wrócił Pan do treningów, bo pomoże to Panu odbudować siłę i wytrzymałość również psychiczną. Pozdrawiam