Jak poradzić sobie z tym problemem?

Mam dość wstydliwy problem. Około 2 tygodnie temu zakończyłam leczenie zapalenia żołądka antybiotykiem Pylera i od czasu przyjmowania leku mam problem z pieczeniem i podrażnieniem odbytu. Po leku zmienił się stolec, ma więcej niestrawionych resztek pokarmu które przy wypróżnianiu podrażniają odbyt. Również bardzo ciężko jest się dokładnie podetrzeć i często przy tej czynności też dochodzi do podrażnień i jest widoczna krew na papierze. Smaruję te okolice alantanem, ale to niewiele pomaga, bo problem nawraca wraz z każdym wypróżnieniem się. Dodam, ze zwiększyła się też częstość wypróżnień, a do tej pory też stolec nie "wrócił" do tej samej postaci jak sprzed leczenia antybiotykiem. Przyjmuję probiotyki i mam dietę bogatą w świeże warzywa i owoce. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Zarówno metronidazol, jak i tetracyklina wchodzące w skład wspomnianego preparatu mogą wywoływać podrażnienie/zmiany zapalne okolic odbytu. Obecność świeżej krwi wynika prawdopodobnie z uszkodzenia przesuszonej skóry, jednak każdy taki incydent powinien zostać zweryfikowany (najczęściej wystarczy badanie per rectum). Wymienione antybiotyki mogą wywoływać również zapalenie jelit. Proszę skontaktować się z lekarzem. Sugeruję utrzymanie, a nawet intensyfikację probiotykoterapii. Proszę pamiętać o wyborze preparatu, zawierającego powyżej 4.5 mld bakterii. Warto zdecydować się na wybór symbiotyku, który poza mikroorganizmami zawiera substancje korzystne dla ich rozwoju. Oprócz bakterii warto dołączyć S. Bouladrii.