Jak poradzić sobie z uporczywym świądem bez wysypki?

Witam, potrzebuję pomocy/porady. Otóż jestem obecnie w 29 tyg. ciąży. Jakieś 2 i pół tygodnia temu wystąpił u mnie uporczywy świąd bez wysypki, głównie na dłoniach i stopach. Pierwsza myśl - cholestaza. Dostałam skierowanie na badania, wyniki następujące - alt 11 ast 17, bilirubina 0,2, kwasy żółciowe 2,4. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym dowiedziałam się, że wyniki są zupełnie w normie. Stosowałam przez tydzień maść przepisaną od dermatologa, u którego również byłam na wizycie (Edelan, hydrokortyzol robiony w aptece - doraźnie, i hydroxyzinum w tabletkach). Nie powiem, bo pomogło. Ale od dzisiaj w zasadzie jest powtórka z rozrywki. I to dużo gorzej. Swędzi niemal całe ciało, nawet głowa. Jak się drapie to skóra robi się czerwona i robią się takie jakby napuchnięte blizny. Próbuję się nie drapać ale momentami się nie da. Martwię się bo to moja pierwsza tak zaawansowana ciąża, poprzednie 3 straciłam na wczesnym etapie. Bardzo proszę o poradę.

Szanowna Pani

Wydawać by się mogło, że pytanie, które Pani zadała, skierowane jest głównie do specjalistów zajmujących się problemami skórnymi. Z powodu podania przez Panią szczegółowych informacji na temat przeprowadzonych badań, które nie wykryły somatycznych przyczyn świądu postanowiłam włączyć się w rozmowę na temat potencjalnych przyczyn doświadczanego objawu. Jeśli wykluczy Pani wszystkie potencjalne przyczyny somatyczne, zachęcam do konsultacji u psychologa klinicznego. Podany przez Panią kontekst psychologiczny może stanowić tło czynnościowe dla opisywanego przez Panią świądu. Zdarza się, że przeżywamy konflikty psychiczne poprzez nasze ciało i objawy identyczne z somatycznymi. Wtedy ich źródło jest w naszym życiu psychicznym. Mogą to być bóle glowy, objawy neurologiczne czy świąd. Pracuję w szpitalu somatycznym i miałam już do czynienia z podobnymi sytuacjami klinicznie.