Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak poradzić sobie z uporczywym świądem bez wysypki?

Witam, potrzebuję pomocy/porady. Otóż jestem obecnie w 29 tyg. ciąży. Jakieś 2 i pół tygodnia temu wystąpił u mnie uporczywy świąd bez wysypki, głównie na dłoniach i stopach. Pierwsza myśl - cholestaza. Dostałam skierowanie na badania, wyniki następujące - alt 11 ast 17, bilirubina 0,2, kwasy żółciowe 2,4. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym dowiedziałam się, że wyniki są zupełnie w normie. Stosowałam przez tydzień maść przepisaną od dermatologa, u którego również byłam na wizycie (Edelan, hydrokortyzol robiony w aptece - doraźnie, i hydroxyzinum w tabletkach). Nie powiem, bo pomogło. Ale od dzisiaj w zasadzie jest powtórka z rozrywki. I to dużo gorzej. Swędzi niemal całe ciało, nawet głowa. Jak się drapie to skóra robi się czerwona i robią się takie jakby napuchnięte blizny. Próbuję się nie drapać ale momentami się nie da. Martwię się bo to moja pierwsza tak zaawansowana ciąża, poprzednie 3 straciłam na wczesnym etapie. Bardzo proszę o poradę.
KOBIETA, 33 LAT 6 miesięcy temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Szanowna Pani

Wydawać by się mogło, że pytanie, które Pani zadała, skierowane jest głównie do specjalistów zajmujących się problemami skórnymi. Z powodu podania przez Panią szczegółowych informacji na temat przeprowadzonych badań, które nie wykryły somatycznych przyczyn świądu postanowiłam włączyć się w rozmowę na temat potencjalnych przyczyn doświadczanego objawu. Jeśli wykluczy Pani wszystkie potencjalne przyczyny somatyczne, zachęcam do konsultacji u psychologa klinicznego. Podany przez Panią kontekst psychologiczny może stanowić tło czynnościowe dla opisywanego przez Panią świądu. Zdarza się, że przeżywamy konflikty psychiczne poprzez nasze ciało i objawy identyczne z somatycznymi. Wtedy ich źródło jest w naszym życiu psychicznym. Mogą to być bóle glowy, objawy neurologiczne czy świąd. Pracuję w szpitalu somatycznym i miałam już do czynienia z podobnymi sytuacjami klinicznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy