Jak postępować przy poronieniu?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam 1 lipca. Ciąża została potwierdzona. Usg miałam wykonane 26 sierpnia, lekarz stwierdził że nie widzi i nie słyszy serca. Wypisał mi skierowanie do szpitala z dopiskiem "poronienie". W opisie badania jest napisane " w powiększonej macicy widoczny pęcherzyk ciążowy z echem żywego zarodka CRL 11,5mm, 7hbd 4d brak widocznego zarodka". Lekarz na tyle się spieszył, że nawet nie wytłumaczył co to wszystko oznacza. Powiedział, że mam zrobić co uważam. Póki co czekam na drugi wynik beta hcg. Dlaczego wpisane jest poronienie jesli nie miałam krwawienia? Jest to moja pierwsza ciąża, cykle miałam regularne 27 dniowe. Czy to znaczy, że mam się zgłosić na oddział na usunięcie, czy jest szansa, że zarodek się pojawi?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pani przypadku na pewno na początku trzeba zweryfikować poziom b-HCG, gdyż jeśli faktycznie ciąża obumarła, to jego przyrost będzie wyhamowany. Ponadto, można zastanowić się nad powtórzeniem badania USG, żeby ewentualnie potwierdzić lub zaprzeczyć wcześniej postawionej diagnozie. Wspomina Pani, że badanie było wykonywane pospiesznie i nie otrzymała Pani pełnej informacji, co w takiej sytuacji zrobić. Na pewno wymaga Pani specjalistycznej opieki. Powyższe działania są konieczne przed podjęciem ostatecznej decyzji o postępowaniu w Pani przypadku. Może to Pani zrobić udając się na najbliższą ginekologiczną izbę przyjęć lub do innego ginekologa. Ponadto trzeba mieć świadomość, że krwawienie podczas poronienia nie zawsze się pojawia dlatego też tak ważna jest w tym wypadku diagnostyka i wdrożenie leczenia. Poronienie, jeśli zaistniało, a narządy rodne się nie oczyściły, może być dla Pani groźne. Z tego też powodu trzeba podjąć ponowny kontakt z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/lyzeczkowanie-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.