Jak postępować z pajączkami na skórze w stresie?

Witam, mam 29 lat, i podczas sytuacji wywołujących silne emocje, napicia się alkoholu lub pod wpływam ciepla, pojawiają się u mnie na twarzy oraz na dekoldzie czerwone pajaczki. Nie występują one zawsze. 3 lata temu miałem lekkie zapalenie błony śluzowej żołądka i miałem robione wsyztkie badania zoladka, wątroby ( byly w porzadku). Od czasu pandemii, po izolacji zauważyłem u siebie zaburzenia lękowe, którymi pracuje i z upływem czasu coraz lepiej sobie radzę. Czy owe zaczerwienia mogą być reakcja stresowa ? Ponieważ czując uderzenie gorąca, kojarzę to z właśnie tymi zaburzeniami ? Dodam, ze zaczerwienia nie występują zawsze i przechodzą zazwyczaj od 15 do 30 minut. W przypadku picia np czerwonego wina występują na początku a znikają po 15 minutach, lecz wystąpienie zaczerwienia nie jest regułą, jeśli zaczerwienie minie przy dalszym spożywaniu alkoholu nie pojawiają się.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zaczerwienienie na twarzy jest fizjologiczną reakcją organizmu. Może ona pojawiać się na skutek sytuacji stresowej lub pod wpływem emocji. Wówczas pojawia się charakterystyczny rumień lub pajączki, które znikają samoistnie po krótkim czasie.

Pajączki na twarzy mogą występować również na skutek zmiany temperatury lub po spożyciu alkoholu. Alkohol powoduje bowiem tymczasowe rozszerzanie naczyń krwionośnych, dlatego częstą reakcją po jego wypiciu jest zaczerwienienie twarzy. W takiej sytuacji najlepiej jest całkowicie zrezygnować z alkoholu oraz nauczyć się radzić z emocjami przy pomocy różnych technik. Zachęcamy również do wizyty u dermatologa, kosmetologa bądź lekarza medycyny estetycznej, który doradzi, jak postępować z cerą naczynkową.

Poniżej umieszczamy odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-twarzy-po-piciu-alkoholu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwienienie-twarzy-po-wypiciu-alkoholu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienie-na-twarzy-po-wypiciu-niewielkie-ilosci-alkoholu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.