Dlaczego mam takie objawy po wypiciu alkoholu?
Dzień dobry, od pewnego czasu po wypiciu lampki czy dwóch wina miewam kaszel, flegmę i drapanie w gardle. Nie jest to duży kaszel ale pojawia się po winie. Bez innych objawów. Bez infekcji. Morfologia i crp ok. RTG płuc z jesieni w porządku. Co to może być że nagle po wino czuje flegmę i chęć odkrztuszania z kaszlem ?

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
wymienione przez Panią objawy, a więc kaszel, flegma oraz drapanie w gardle po wypiciu wina mogą wskazywać na alergię lub nietolerancję alkoholu.
Takie objawy pojawiają się najczęściej po spożyciu piwa, wina lub kolorowych drinków. Reakcja alergiczna na czysty etanol zdarza się natomiast bardzo rzadko. Problemy te wynikają więc najprawdopodobniej z uczulenia na różne konserwanty, dodatki lub środki, które są wykorzystywane do produkcji alkoholu.
W takiej sytuacji najlepiej będzie zaprzestać spożywania nietolerowanego trunku.