Witam Panią
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła leczenie, psychoterapię.
Zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatrą
oraz psychologiem lub psychoterapeutą w celu zdiagnozowania
Pani problemu i wdrożenia odpowiedniej formy terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl
Witam,
Zalecana jest konsultacja internistyczna i podstawowe badania.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest szczegółowa diagnostyka i ukierunkowane leczenie psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
nerwica objawia się różnymi dolegliwościami somatycznymi. Jednak na początku wskazana będzie konsultacja medyczna, aby wykluczyć możliwe przyczyny medyczne. Ewentualnie po wyeliminowaniu tych przyczyn, należy zastanowić się na psychoterapią, aby zrozumieć istotę problemu. Psychoterapia jest metodą najbardziej pomocną w tym zakresie i warto z niej skorzystać znajdując specjalistę. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl
Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Aby poznać przyczyny objawów somatycznych warto skorzystać z psychoterapii. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mam bóle somatyczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co może znaczyć nasilenie się objawów nerwicowych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co znaczą te napady lęku u partnera? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Z jakiego powodu ciśnieniomierz może wskazywać arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czego wynikiem są napięte mięśnie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pokonać strach w sytuacjach zagrożenia? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy poniższe objawy mogą wynikać z nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moje skoki pulsu są niepokojące? – odpowiada Mgr Bożena Waluś