Jak pozbyć się pozostałości po kleszczu?

Witam, ugruzl mnie kleszcz pare tygodni temu, usunelam go ale cos tkwi dalej gleboko w ciele, czuje zgrubienie, probowalam to usunac dwa razy ale jest zbyt gleboko z boku na szyi, cialo nie usuwa tego samo. Co z tym moge sama zrobic?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Po usunięciu kleszcza może się zdarzyć, że w skórze pozostaną „resztki” i zazwyczaj organizm jest w stanie sam sobie z nimi poradzić – usuwa jest samoistnie. Jeśli pozostałości po dłuższym czasie nadal tkwią w skórze, proszę udać się do lekarza (rodzinnego lub od razu do chirurga) – być może potrzebne będzie chirurgiczne usunięcie. Nie zachęcamy do samodzielnego prób wydobycia resztek insekta – to grozi dodatkowym zakażeniem.

Bardzo ważne, jak duża część kleszcza pozostała w ciele. Jeśli np. tylko aparat gębowy, nie ma powodu do obaw, gorzej, jeśli to będzie większy fragment – głowa, kawałek tułowia, wówczas istnieje ryzyko zakażenia boreliozą, ponieważ zarazki przenoszą się przez ślinę insekta bądź treść jelitową.

Jeśli fragment kleszcza pozostał w skórze, warto obserwować swój organizm, czy nie pojawiły się takie objawy jak rumień (zaczerwienienie w kształcie pierścienia, rosnące z każdym dniem), zawroty, bóle głowy, osłabienie, bóle stawów, gorączka. Symptomy te mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą. Ugryzienie przez kleszcza może również być źródłem babeszjozy, anaplazmozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego jeśli cokolwiek niepokoi nas po ugryzieniu przez kleszcza, nie powinniśmy zwlekać, ale udać się na konsultację, np. do lekarza pierwszego kontaktu.

Więcej informacji o kleszczach oraz niebezpiecznej chorobie przez nie przenoszonej, może Pani znaleźć tu:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kleszcze

https://portal.abczdrowie.pl/kleszcze-co-warto-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie-kategoria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.